V Španielsku zatkli práčku špinavých peňazí v prípade Sergeja Magnitského Hermitage Capital

MADRID – Špinavé peniaze z korupcie v Rusku putovali Európou, kým sa dostali do španielskych nehnuteľností. 

S podporou Europolu a Eurojustu španielske orgány podnikli kroky proti zločineckému gangu prajúcemu špinavé peniaze spojené s prípadom Magnitsky, prípadom korupcie v Rusku za 219 miliónov EUR.

Predpokladá sa, že tento kruh na pranie špinavých peňazí previedol milióny eur cez bankové účty v Európe predtým, ako tieto prostriedky poslal do Španielska na nákup nehnuteľností.

Osoba, ktorá stojí v centre tohto plánu prania špinavých peňazí, bola zatknutá na Kanárskych ostrovoch. Celkovo bolo doteraz zabavených 75 nehnuteľností v celom Španielsku v kumulatívnej hodnote 25 miliónov EUR.

Podvod vo výške 219 miliónov eur je známy ako prípad Magnitského. Jeho názov je odvodený od ruského daňového právnika Sergeja Magnitského, ktorý zomrel v ruskom väzení v roku 2009 po tom, čo odhalil rozsiahle daňové podvody zo strany ruských daňových úradníkov.

Španielskym vyšetrovateľom sa podarilo odhaliť, ako časť týchto špinavých peňazí skončila v španielskych nehnuteľnostiach. Bola identifikovaná skupina jednotlivcov – všetci ruskí štátni príslušníci s malými alebo žiadnymi väzbami na Španielsko, spolu s množstvom fiktívnych spoločností bez skutočnej ekonomickej aktivity.

Špinavé peniaze boli buď poslané na bankové účty týchto ruských občanov, ktorí údajne bývajú v Španielsku, aby si mohli kúpiť nehnuteľnosti, alebo boli zaslané španielskym realitným kanceláriám so silnými väzbami na ruskú komunitu, ktoré kupovali nehnuteľnosti v mene údajných klientov.

Špecializovanú podporu vyšetrovaniu poskytlo Európske centrum pre finančnú a hospodársku kriminalitu Europolu. Jeden z jeho špecialistov bol vyslaný na Tenerife, aby poskytoval podporu na mieste španielskym vyšetrovateľom počas akčného dňa.

Eurojust poskytol významnú podporu riadením európskych vyšetrovacích príkazov a žiadostí o informácie zaslaných 12 rôznym jurisdikciám.

Vyšetrovanie v Španielsku viedla španielska národná polícia (Policía Nacional) pod koordináciou Úradu špeciálnej prokuratúry proti korupcii a organizovanému zločinu a Ústredného súdu č. 2 Národného najvyššieho súdu.