V kine Mladosť počas prehliadky kazašských filmov si diváci pozrú Kazašský chanát, alebo Zlatý trón

V rámci prehliady kazašských filmov v kine Mladosť si diváci pozrú film Kakašský chanát, alebo Zlatý trón.

V dňoch v dňoch 19.- 20. septembra 2023 bude v kine Mladosť prehliadka kazašských filmov. Vstupné nebude. Počas prehliadky sa bude premietať film Kazašký chanát alebo Zlatý trón. Je to  dramatický film z roku 2019 , ktorý režíroval Rustem Abdrašev .

Bol vybraný ako kazašský príspevok za najlepší medzinárodný hraný film na 92. udeľovaní cien Akadémie , no nominovaný nebol.  Film je druhým zo série, ktorá bola uvedená na trh spolu s filmom Diamond Sword v roku 2017.

„Kazachský chanát. Zlatý trón“ mal premiéru 26. februára v hlavnom meste. Séria založená na románe Ilyasa Esenberlina „Diamantový meč“ prerozpráva príbeh o boji za veľkú step a kazašskú štátnosť v rokoch 1470-1485.

„Toto je jedno z najťažších období v histórii Kazašského chanátu. Film rozpráva o bitke chánov Žanibeka a Kerei proti potomkom Abulchaiar Šaibaniho o moc a pre Syganaka. Druhá sepizóda  má viac drámy a akcií. Veríme, že diváci budú nadšení. Do scenára sme pridali viac udalostí, ale už sme blízko k historickým údajom,“ povedal po premiére filmu výkonný producent Arman Asenov.

Prvá časť bola populárna a tvorcovia získali veľa pozitívnych recenzií na sociálnych sieťach, povedal režisér Rustem Abdrašov.

„Bolo veľa diskusií a sporov. Vidíme, že ľudia majú záujem; chcú a čakajú na pokračovanie série, ktorá je pre nás dôležitá. Náš film zobrazuje nielen historické udalosti, ale ukazuje aj život a bohatú kultúru kočovných ľudí,“ dodal.

Herec Niyazbek Šisultanov, ktorý hrá vnuka Abulkhaira Khana, poznamenal, že historická udalosť bola stredobodom prvého dielu.

„Film sme tvorili takmer pol roka a čelili sme mnohým ťažkostiam. Filmová produkcia je náročná práca. Na bojové scény sme trénovali asi tri až štyri mesiace. Boli rôzne situácie. Výsledkom je, že film je dobrý a vzrušujúci,“ povedal.

Televízna premiéra prvého dielu v marci 2017 bola venovaná 550. výročiu Kazašského chanátu. Film bol vtedy uvedený v kinách po celej krajine.

Fotografie: The Astana Times.