Maďarsko sa dohodlo s Framatome na spolupráci

BUDAPEŠŤ – Maďarské ministerstvo energetiky podpísalo s francúzskym Framatome memorandum o porozumení.

To zabezpečuje najmä spoluprácu v oblasti dodávok paliva pre jadrové elektrárne, informoval rezort.

„Odborné znalosti Framatome možno v Maďarsku využiť na predĺženie životného cyklu existujúcich pohonných jednotiek alebo na zavedenie technológií novej generácie,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Partneri, ktorí predtým spolupracovali na vzdelávaní a výskume, môžu teraz spolupracovať aj na dlhodobej prevádzke jadrových elektrární a dodávkach paliva.

Ako vysvetlil maďarský minister energetiky Csaba Lantos, na plánované zvýšenie životnosti existujúcich energetických blokov JE Paks a bezpečné dodávky paliva sú potrebné medzinárodné expertízy. Schopnosti Framatome môžu podľa neho rezortu pomôcť aj pri hodnotení perspektív malých modulárnych reaktorov.

Maďarská publikácia Telex s odvolaním sa na zdroje už skôr uviedla, že maďarský premiér Viktor Orbán povoľuje na Pakse používať francúzske palivo namiesto ruského.

V súčasnosti je jedinou jadrovou elektrárňou v prevádzke v Maďarsku Paks, ktorá pozostáva zo štyroch energetických blokov s výkonom 2 tisíc MW, postavených podľa sovietskeho projektu. V roku 2009 parlament schválil jej rozšírenie výstavbou ďalších dvoch energetických blokov v hodnote 12,5 miliardy eur. Neskôr Moskva a Budapešť uzavreli dohodu o poskytnutí dlhodobého úveru až do výšky 10 miliárd eur.

Maďarský regulátor vydal koncom leta 2022 štátnej korporácii Rosatom povolenie na výstavbu piateho a šiesteho energetického bloku jadrovej elektrárne. A v máji 2023 Európska komisia schválila dodatky k zmluvám o výstavbe a financovaní zariadenia. Rosatom oznámil, že prvý betón v areáli jadrovej elektrárne by sa mohol naliať v roku 2024.

Predpokladalo sa, že Framatome sa už zúčastní na projekte Paks-2, ale pokiaľ ide o vybavenie: bolo oznámené, že konzorcium Framatome-Siemens dodá hlavný súbor automatizovaných systémov riadenia procesov (APCS).

Minister zahraničných vecí Peter Szijjártó na jar informoval, že Maďarsko a Framatome rokujú o zvýšení podielu spoločnosti na investíciách do projektu jadrovej elektrárne Paks 2, aby nemecká vláda nemohla blokovať dodávky technológií pre elektráreň. Szijjártó na sociálnych sieťach uviedol, že časť zariadení pre jadrovú elektráreň by malo vyrábať francúzsko-nemecké konzorcium, nemecká vláda však tento proces blokuje.

V minulosti sa palivová spoločnosť Rosatomu, TVEL, pripravovala na vytvorenie spoločného podniku s Framatome na výrobu palivových kaziet. Na jar 2021 nemecký protimonopolný regulátor schválil príslušnú petíciu, no vo februári 2022 nemecký minister hospodárstva Robert Habeck oznámil stiahnutie žiadosti o spoločný projekt ruských TVEL a Framatome na výrobu jadrového paliva v krajine. , informoval Spiegel.