USA: rafinérie strojnásobili dovoz ropy z Ruska

MOSKVA / WASHINGTON – V roku 2021 ruskí producenti takmer strojnásobili dodávky ropy do Spojených štátov. Včera USA zakázali vývoz technológií, ktoré súvisia s ťažbou ropy do Ruskej federácie.

Ak v roku 2020 Spojené štáty doviezli z Ruska v priemere 76 000 barelov ropy denne, tak potom v prvých jedenástich mesiacoch roku 2021 toto číslo predstavovalo na 209 tisíc, vyplýva z údajov Správy energetických informácií Ministerstva energetiky USA.

Nárast dovozu je do značnej miery spôsobený nedostatkom kyslých surovín (s obsahom síry nad 0,5 %), ktorý vznikol v dôsledku sankcií voči venezuelskému podniku Petróleos de Venezuela, S.A. (PDVSA), pod vplyvom ktorých sa znížili dodávky ropy z Venezuely do USA. z 506 tisíc b/d v roku 2018 na 82 tisíc b/d v roku 2019 a nulu v rokoch 2020-2021. Zníženie dovozu vytvorilo riziká pre americké rafinérie nachádzajúce sa na pobreží Mexického zálivu, v takzvanom Defence District Petroleum Administration 3 (PADD 3), ktorý predstavuje približne polovicu prevádzkových kapacít na rafináciu ropy v USA.

Spojené štáty a ďalšie krajiny G7 uvalili na Rusko prísnejšie sankcie. Komplikujú však, no nezakazujú, vývoz ropy a plynu z krajiny, ktorá sa na svetovej produkcii ropy podieľa viac ako 10 %. Americké, európske a japonské spoločnosti sa budú naďalej podieľať na ruských projektoch v oblasti ropy a zemného plynu. Minulý týždeň do USA nedoviezli žiadnu ropu z Ruskej federácie.