Rusko: centrálna banka si účtuje komisiu 30 % z nákupu devíz

MOSKVA Od tretieho marca 2022 od 09:00 moskovského času dňa sa v súlade s požiadavkami Ruskej banky účtuje dodatočná provízia vo výške 30 % z výšky transakcie z nákupu amerických dolárov, eur a libry šterlingov na burze.

Ruská centrálna banka predáva 1 americký dolár za 103 ruských rubľov, jedno euro za 114 rubľov.

Moskovská burza je najväčší ruský burzový holding, ktorý vznikol v roku 2011 v dôsledku zlúčenia MICEX (Moskva medzibanková menová burza), založenej v roku 1992, a burzy RTS (Russian Trading System), otvorenej v roku 1995. Moskovská burza je organizátorom obchodovania s akciami, dlhopismi, derivátmi, menami, nástrojmi peňažného trhu, drahými kovmi, obilím a cukrom.

Na menovom trhu Moskovskej burzy sa obchoduje s nasledujúcimi menami: americký dolár (USD), euro (EUR), čínsky jüan (CNY), britská libra šterlingov (GBP), hongkonský dolár (HKD), švajčiarsky frank (CHF), kazašský tenge (KZT) ), bieloruský rubeľ (BYR), japonský jen (JPY) a turecká líra (TRY). Vypočítava sa aj kôš dvoch mien, uzatvárajú sa menové swapy. Vážený priemer menového páru dolár/rubeľ o 11:30 moskovského času s vyrovnaním „zajtra“ používa Banka Ruska na určenie oficiálneho výmenného kurzu amerického dolára.

Asociácia obchodníkov na rozvíjajúcich sa trhoch (EMTA) a Chicago Mercantile Exchange (CME Group) používajú fixáciu moskovskej burzy na ruský rubeľ (MOEX USD / RUB FX Fixing) ako hlavný ukazovateľ pri uskutočňovaní transakcií s derivátovými finančnými nástrojmi denominovanými v rubľoch. Fixácia je uznaná ako v súlade s princípmi IOSCO a oficiálne uznaná Bankou Ruska.