V Tatarstane pochytali zlodejov z pyramídy

KAZAŇ – V Tatársku bol zadržaný jeden z manažérov pyramídového podvodu Finika Ilgiz Šakirov, ktorý prilákal 100 000 podvedených vkladateľov.

Predtým bol zatknutý zakladateľ organizácie Kirill Doronin. Okrem toho boli v neprítomnosti zatknutí traja spoluzakladatelia pyramídy, pretože sa im podarilo utiecť z Ruska. Podľa oficiálnej verzie Finiko vymohla od občanov 80 miliónov rubľov.

Tatársko, dlhý tvar Tatárska republika, je autonómna republika Ruskej federácie. Nachádza sa vo východnej Európe na sútoku riek Volgy a Kamy. Jeho rozloha je 68 000 km² a žije tu 3,7 milióna obyvateľov. Hlavné mesto je Kazaň. Úradné jazyky: ruština a tatárčina.

O zatknutí Ilgiza Šakirova informoval denník Business Online s odvolaním sa na zdroje blízke vyšetrovaniu. Mužovi hrozí za obzvlášť rozsiahle podvody trest odňatia slobody až na desať rokov.

Finančná pyramída Finiko sa zrútila v júli 2021. Jeho klienti mali zaručený príjem až 25% mesačne a platby boli realizované na úkor novo prilákaných účastníkov. V lete 2021 spoločnosť previedla vyrovnania s vkladateľmi z bitcoinu na vlastný token FNK, ktorý sa v polovici júna znehodnotil viac ako 100-krát. Potom spoločnosť Finiko pozastavila platby.

Trestné stíhanie za organizáciu finančnej pyramídy bolo však proti organizátorom Finika začaté už v decembri 2020, vtedy v ňom ale neboli žiadne obete ani podozrivé osoby.

V júli 2021 začala polícia Tatárska prijímať rozsiahle žiadosti od podvedených vkladateľov Finiko. Podľa predstaviteľov bezpečnosti boli škody odhadované na 80 miliónov rubľov, aj keď ministerstvo pre ekonomickú bezpečnosť republikového ministerstva vnútra vypočítalo, že v rokoch 2019-2020 by Finiko mohlo prilákať 7 miliárd rubľov.

Koncom júla „Secret“ napísal, že súd zatkol spoluzakladateľa Finika Kirilla Doronina, ktorý bol tvárou pyramídy. V tom istom čase sa muž v júli sťažoval na svoje partnerky polícii. Hovoríme o Edwardovi a Maratovi Sabirovsovi, ako aj o Zygmunt Zygmuntoviča. Podľa zakladateľa Finika ho spoluzakladatelia prestali kontaktovať.

Koncom augusta boli Sabirovovci a Zygmuntovičovi, ktorým sa podarilo utiecť z Ruska, zaradení na medzinárodný zoznam hľadaných osôb a zatknutí v neprítomnosti. V decembri 2020 ich zároveň vypočúvali ako svedkov v prípade nezákonného získavania finančných prostriedkov vkladateľov. V júli 2021 sa všetci traja stali podozrivými podľa článku o veľkom podvode.