Ropovod Družba s výnimkou z ropného embarga

BRUSEL – Európska komisia v sobotu poslala vládam členských krajín EÚ návrh, ktorý počíta s odkladom diskutovaného zákazu dodávok ruskej ropy cez ropovod Družba, informovala agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje.

Krajiny sa zatiaľ nedohodli na konečnej verzii sankcií.

Krajiny EÚ postupne zaviedli päť balíkov sankcií voči Ruskej federácii pre situáciu na Ukrajine. V rámci pripravovaného šiesteho balíka EÚ zvažuje možnosť vzdať sa ruskej ropy. Niektoré krajiny únie, najmä Maďarsko, jej prijatie blokujú z obavy z negatívneho dopadu tohto kroku na ich vlastnú ekonomiku.

Európska únia navrhla zakázať námornú ropu z Ruska a odložiť obmedzenia dovozu cez kľúčový ropovod (Družba – red.), aby uspokojila námietky Maďarska a vyjednala pozastavený balík sankcií, uviedla agentúra s odvolaním sa na nemenovaných ľudí oboznámených s touto záležitosťou.

EK podľa nich v sobotu vládam poslala “prepracovaný návrh”, ktorý by umožnil “šetrné” dodávky cez ropovod Družba.

Poznamenáva sa, že takýto návrh poskytne Maďarsku čas na „hľadanie technického riešenia, ktoré spĺňa jeho energetické potreby“. Okrem toho vyrieši problémy ďalších vnútrozemských krajín vrátane Slovenska a Česka, píše sa v publikácii.

Európska komisia v marci navrhla vypracovanie špeciálneho plánu pre Európsku úniu, ktorý by mohol v roku 2022 znížiť dopyt po ruskom plyne o dve tretiny – teda asi o 100 miliárd metrov kubických. Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová začiatkom mája uviedla, že v rámci pripravovaného šiesteho balíka sankcií proti Rusku komisia navrhne postupný zákaz všetkého dovozu ruskej ropy do Európskej únie.

Ropovod Družba je najdlhší ropovod na svete, začínajúci v ruskej Samare a vedúci cez Bielorusko, Poľsko, Nemecko (severná vetva) a Ukrajinu, Maďarsko, Slovensko a Česko (južná vetva). Jeho hlavným účelom bolo zásobovať ropou niekdajšie socialistické štáty.

Dohoda o výstavbe ropovodu bola podpísaná 18. decembra 1959. Stavba sa začala o rok neskôr 10. decembra 1960. Dokončený bol v októbri roku 1964, kedy ním začala prúdiť prvá ropa zo Sovietskeho zväzu.

Družba začína v Samare, v juhovýchodnom  Rusku, kde sa zbiehajú ďalšie ropovody zo Sibíri, Uralu a Kazachstanu. Vedie západným smerom do Bieloruska, kde sa rozdvojuje na severnú vetvu (vedúcu do Poľska a Nemecka) a na južnú vetvu (vedúcu cez Ukrajinu do Maďarska, Slovenska a Česka). Ropa prejde trasu dlhú vyše 4000 km. Transportuje ropu z ruskej volgo-uralskej a západosibírskej panvy ako aj z ropných polí v Kazachstane.

Prevádzkovateľom Družby je spoločnosť Transneft. Slovenskú časť ropovodu Družba prevádzuje štátna akciová spoločnosť Družba.