Maďarsko označuje hrozby Ukrajiny voči ropovodu Družba za neprijateľné, ale najmä šokujúce

BUDAPEŠŤ / KYJEV – Maďarské ministerstvo zahraničia označuje vyjadrenia Ukrajiny, že sa ropovodu „môže niečo stať“, za šokujúce, najmä na pozadí pomoci ukrajinským utečencom.

V Maďarsku považujú vyjadrenia ukrajinskej strany o preprave ropy ropovodom Družba za neprijateľné.

V rozhlasovej stanici Kossuth Rádió to oznámil štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Tamas Menzer, informuje RBC-Ukrajina.

Vyjadrenia predstaviteľa ministerstva energetiky Ukrajiny sú podľa neho šokujúce najmä na pozadí pomoci, ktorú Budapešť poskytuje ukrajinským utečencom.

“Toto vyhlásenie je obzvlášť šokujúce vo svetle skutočnosti, že Maďarsko robí všetko, čo je v jeho silách, aby pomohlo utečencom. Z Ukrajiny sem už prišlo viac ako 730 000 ľudí a Maďarsko dalo nespočetné množstvo ponúk na pomoc krajine a tým, ktorí tam ešte sú,” dodal. zdôraznil.Mentzer.

Poznamenal tiež, že Budapešť nepodporí rozhodnutia Európskej únie, ktoré ohrozujú energetickú bezpečnosť Maďarska. Približne 65 % ropy v krajine pochádza z Ruska a maďarské rafinérie už dokážu ruskú ropu spracovávať.

Ako už skôr informovala agentúra UNIAN, poradkyňa ministra energetiky Ukrajiny Olena Zerkal uviedla, že Budapešť využila ruskú vojnu proti Ukrajine a v skutočnosti sa uchýlila k vydieraniu EÚ. Ukrajina má však na Maďarsko svoju páku vplyvu – ropovod Družba.

Zerkal poznamenal, že do Maďarska smeruje samostatná linka ropovodu Družba, s ktorou by sa „mohlo niečo stať“. “A podľa mňa by bolo veľmi vhodné, keby sa mu niečo stalo (ropovodu),” povedala.

Ropovod Družba je najdlhší ropovod na svete, začínajúci v ruskej Samare a vedúci cez Bielorusko, Poľsko, Nemecko (severná vetva) a Ukrajinu, Maďarsko, Slovensko a Česko (južná vetva). Je využívaný dodnes a Rusko ním stále dodáva veľké množstvo ropy do Európy. V roku 2009 mal kapacitu 1,2 až 1,4 miliónov barelov (190 až 222 miliónov litrov) denne. Ropovod tvorí sústavu rúr rôzneho priemeru od 52,25 cm do 100,5 cm, ktoré poháňa 31 prečerpávacích staníc. Prechádza kompletne pod zemou.

Dohoda o výstavbe ropovodu bola podpísaná 18. decembra 1959. Stavba sa začala o rok neskôr 10. decembra 1960. Dokončený bol v októbri roku 1964, kedy ním začala prúdiť prvá ropa zo Sovietskeho zväzu.