Náhorný Karabach bojuje aj počas prímeria

STEPANEKERT-  V zóne konfliktu na území  Náhorného Karabachu v jeho južnej časti sa bojuje. Na svojej facebookovej stránke to vyhlásil zástupca arménskeho ministerstva obrany Arcon Ovanisian.

Už skôr 15. októbra 20020 ráno vyšlo najavo, že na severe a juhovýchode od Náhorného Karabachu sa obnovila delostrelecká streľba.

Situácia v Náhornom Karabachu sa 27. septembra 2020 prudko vyhrotila. Azerbajdžan informoval, že arménske sily strieľali na jeho pozície a osady v mieste kontaktnej línie, a ohlásili protiofenzívu. Arménsko zasa obvinilo azerbajdžanskú armádu z útoku na Náhorný Karabach.

Neskôr sa Arménsko a Azerbajdžan dohodli na prímerí a súhlasili so začatím výmeny zajatcov, ktorí boli zabití po nadobudnutí platnosti prímeria. Strany sa rozhodli zastaviť streľbu od poludnia 10. októbra 2020, čoskoro sa však začali navzájom obviňovať z priestupkov.

V roku 1991 vyhlásil Náhorný Karabach, ktorého väčšinu tvorili Arméni, nezávislosť od Azerbajdžanu. Baku sa pokúsilo región násilím vrátiť, vypukla vojna. V roku 1994 podpísali Azerbajdžan, Arménsko a neuznaná Náhorná Karabachská republika sprostredkovaním Ruska protokol o prímerí.  Vzájomné útoky však pokračovali s rôznou intenzitou.