Pro a contra – bublina americkej bridlicovej ropy

Hovorí sa, že nápis na prsteni kráľa Šalamúna znel: “Všetko pominie a toto pominie.” Univerzálne pravidlo, ktoré platí doslova na všetko. Ale v tomto článku budeme hovoriť o medializovanej „bridlicovej revolúcii“ v Spojených štátoch. A o tom, ako jej to ide.

Mimochodom, pamätáte si, ako ste sa mnohí smiali každému, kto hovoril o „bridlicovej bubline“? Teraz je čas premýšľať o tom, kto sa bude smiať naposledy.

A tu je tá vec. Svetové ceny ropy sú späť na trojciferných číslach. Ale americké bridlice… ako je to s nimi?

Zásoba vyvŕtaných, ale nedokončených ropných vrtov v USA sa stabilizovala. Dokazujú to štatistiky EIA. Výsledkom je, že americkí bridlicoví prieskumníci už nemôžu využívať zásoby z predtým vyvŕtaných vrtov na urýchlenie produkcie ropy. Zásoby klesli na technologické minimum. Teraz všetko závisí od investícií do nových vrtov, ktoré sú však v podmienkach začiatku rastu úrokových sadzieb v Amerike obmedzené.

Od polovice roku 2020 objem rezervy vrtov klesol o polovicu ─ na minimálnu hodnotu zaznamenanú v štatistike správy DPR EIA, a to na úrovni 4,2 tisíc vrtov. Vo všeobecnosti ide o historické minimum. K ďalšiemu znižovaniu rezervy však z čisto fyzikálnych dôvodov nedôjde: teraz sa počet vyvŕtaných vrtov vyrovnal počtu dokončených, t.j. studne, z ktorých sa začína výroba.
Čo je ešte horšie, v dôsledku toho produkcia ropy na jednu plošinu v Spojených štátoch klesla o 17 % z maxima ─ na 1074 barelov. A to bude brániť zvýšeniu produkcie ropy. V tomto roku jeho rast nepresiahne 0,7 milióna barelov denne. A to nebude môcť kompenzovať prípadný pokles dodávok ruskej ropy na svetový trh v dôsledku sankcií.

Čo je však najdôležitejšie, zdá sa, že bridlicový priemysel dosiahol hranicu svojich možností. Ktoré boli spojené predovšetkým s dlhodobou politikou lacných peňazí, ktorú Fed presadzoval desať a pol dekády. Ale svetové ceny ropy, ako sa teraz ukazuje, neboli tým najvýznamnejším stimulom.

A tu je otázka: ak v najbližších rokoch fyzicky nič nenahradí ruské „čierne zlato“, je naozaj potrebné ho unáhlene opustiť? A ak odmietnete – z čisto politických dôvodov – kto sa potom bude smiať naposledy?

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.