Kazachstan: prezident o nedeliteľnosti bezpečnosti

NUR SULTAN – Kazachstan podporuje zásadu nedeliteľnosti bezpečnosti

“Ako krajina, ktorá bola hostiteľom summitu OBSE v roku 2010, trváme na zásade nedeliteľnosti euroázijskej bezpečnosti. Uviedol som to počas mojej návštevy v Moskve 10. februára tohto roku.” Povedal to prezident Kazachstanu pán Kasym Žomart Tokajev.

Ako poznamenal, zásada nedeliteľnosti a spolupatričnosti bezpečnosti predpokladá vzájomné porozumenie založené na vzájomnej dôvere. Žiaľ, nestalo sa tak. Minské dohody zostali na papieri, čo viedlo k vojenským operáciám na území Ukrajiny.

“Geopolitická situácia sa stupňovala bezprecedentným spôsobom a teraz je čas hovoriť o nezvratnosti tohto trendu. Vyzývame preto oba štáty, aby za rokovacím stolom našli spoločný jazyk, aby dosiahli dohodu a vzájomné porozumenie. Neexistuje žiadny iný spôsob. Zlý mier je lepší ako akákoľvek dobrá hádka. Bez mieru nebude nijaký rozvoj, ” hovorí prezident Kazachstanu.

Kazachstan zo svojej strany je pripravený poskytnúť všetku možnú pomoc vrátane sprostredkovateľských služieb, ak budú, samozrejme, potrebné, uzatvára prezident Kazachstanu.