Robusta rastie, vo Vietname plantážam chýba vlaha

HANOJ / LONDÝN – Futures na kávu Robusta vzrástli druhý deň po sebe, keďže vietnamské kávové plantáže potrebujú oveľa viac dažďa, aby zmiernili následky sucha a priniesli dobrú úrodu.

“Dážďe začali v strednej vysočine, ale sú nerovnomerné,” povedal Truong Duc Minh, šéf združenia kávy Buon Ma Thuot v provincii Dak Lak, kde sa pestuje väčšina kávy. “Toto stále nestačí pre rastliny počas tohto kritického obdobia tvorby ovocia.”

Asi 40 % kávovníkov v Dak Laku, ktoré tvoria asi tretinu úrody krajiny, nedostalo dostatok vody, povedal Minh. Poznamenal tiež, že úhrn zrážok v provincii tento mesiac bude pravdepodobne o 50 % nižší ako v rovnakom období minulého roka. Min povedal, že priemerné mesačné zrážky v Dak Laku v máji sú zvyčajne 200 milimetrov, ale zatiaľ spadlo len 20-30 mm.

K nárastu cien došlo po tom, čo londýnske futures klesli o viac ako 20 % za menej ako dva týždne, keďže dažde priniesli úľavu vietnamským oblastiam, kde sa pestuje káva. Ceny robusty, ktorá sa používa v espresso zmesiach a instantných nápojoch, dosiahli v apríli najvyššiu úroveň za 45 rokov v dôsledku nedostatku dodávok spôsobených suchom vo Vietname.

Termínované obchody Robusta vo štvrtok vzrástli o 2,5 % na 3 499 USD za tonu, pričom vzrástli po tom, čo najaktívnejší kontrakt v stredu zaznamenal päťdňový pokles. „Hoci nedávne dažde znížili ceny, suché podmienky zostávajú problémom,“ napísali analytici Hightower Report v poznámke pre klientov.

(Prameň: Bloomberg)