Štatistický úrad SR: inflácia naďalej klesá, v apríli ceny medziročne vzrástli už len o 2,1 percenta

BRATISLAVA – Medzimesačne vzrástli najmä ceny alkoholu a tabaku, pohonných látok, produktov a služieb osobnej starostlivosti.

Informuje o tom Štatistický úrad Slovenskej republiky.

Významný vplyv na rast cien mali aj zákonom zvýšené správne poplatky o štvrtinu v rámci konsolidácie verejných financií. Aj v medziročnom porovnaní infláciu, teda rast cien ovplyvňovali zložky s menšou váhou vo výdavkov domácností. Ceny potravín medziročne zastali a medzimesačne druhý mesiac za sebou dokonca zlacneli.

Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v apríli medzimesačne vzrástli o 0,3 %. Medziročná inflácia pokračovala 15. mesiac za sebou v poklese a aktuálne boli ceny vyššie ako pred rokom o 2,1 %. Bola to najnižšia úroveň inflácie za posledné tri roky.

Medziročný vývoj cien v apríli 2024 v porovnaní s aprílom 2023

Inflácia v medziročnom porovnaní dosiahla v apríli úroveň rastu 2,1 %. Vyššie ceny ako pred rokom boli v 11 odboroch (výdavkových skupinách domácností),  a v jednom odbore  – rekreácia a kultúra – zostali ceny nezmenené. Najvýznamnejší vplyv na hodnotu inflácie mali medziročne vyššie ceny v troch odboroch spotrebného koša: doprava, ďalej alkohol a tabak, a tiež v odbore rozličné tovary a služby. 

V odbore alkohol a tabakové výrobky negatívne ovplyvňujú celkovú mieru inflácie už niekoľko mesiacov drahšie destiláty (aktuálne v apríli o 16,2 %) a tabak (o 9,7 %) reagujúce najmä zvýšením spotrebných daní. Významný vplyv mal rast cien v odbore doprava o takmer 7%, a to najmä pre medziročne drahšie pohonné látky ale aj dopravné služby, predovšetkým v oblasti autobusovej dopravy. Tretím zásadným vplyvom na medziročnej úrovni boli o 4,5 % vyššie ceny ako pred rokom pri predmetoch a službách osobnej starostlivosti (kadernícke služby drogéria na osobnú hygienu pod).

Dôležitou informáciou pre spotrebiteľov bolo, že dve podielovo najvýznamnejšie výdavkové skupiny slovenských domácností – potraviny s nealko nápojmi a bývanie s energiami  k rastu cien prispievali len minimálne. Takmer po troch rokoch boli potraviny rovnako drahé ako pred rokom. Platilo to však stále len v priemere, pretože 3 zlacňujúce štruktúry vykompenzovali mierne rasty cien 6 ostatných zložiek potravín.  Medziročne o 1 až 6 % lacnejšie sa predávalo mlieko, syry, vajcia, zelenina ako aj oleje  tuky.  Naopak mierne viac ako pred rokom, do 4 %, spotrebitelia platili za chlieb s obilninami, mäso, ovocie ale tiež cukor a cukrovinky.

V súhrne za štyri mesiace roku 2024 inflácia (rast spotrebiteľských cien) dosiahla 2,9 %.