Čo znamenajú sankcie EÚ na ruský skvapalnený zemný plyn pre globálny plynárenský priemysel
MOSKVA – Znížia sa exportné zásielky LNG z Ruska? Kto bude trpieť viac: európski alebo ázijskí spotrebitelia?
Od vypuknutia vojenského konfliktu na Ukrajine Európa a jej spojenci hľadali spôsoby, ako obmedziť ruské príjmy z fosílnych palív bez toho, aby zvýšili ceny energií pre svojich občanov. Najnovší plán: zakázať používanie prístavov Európskej únie na reexport skvapalneného zemného plynu.
Ruský výrobca PJSC Novatek využíva prístavy EÚ na prekládku arktického paliva z plavidiel ľadovej triedy na konvenčné tankery.
Aj keď odrezanie prístupu nezabráni dodávkam nákladu do Európy, kde sa dovoz LNG z Ruska od vypuknutia rusko-ukrajinského konfliktu skutočne zvýšil, sťaží jeho ďalšie odosielanie do tretích krajín v Ázii, by mohli znechutiť kľúčových kupujúcich, ako sú Čína alebo India.
Politici EÚ o tomto kroku diskutujú v rámci svojho 14. balíka sankcií proti Rusku. Hoci nejde o úplný zákaz, bude to prvýkrát, čo Európa zaviedla špecifické opatrenia proti ruskému LNG.
V prípade schválenia by opatrenie mohlo viesť k ešte väčšiemu obehu ruského paliva v Európe. Je tiež pravdepodobné, že to spôsobí problémy s uzatváraním zmlúv európskym logistickým firmám a politický odpor zo strany iných krajín nakupujúcich plyn.
Orange Line je cesta cez Európu. Modrá linka je trasa pozdĺž Severnej morskej cesty, ktorá zatiaľ nie je celoročne prístupná.
Aké sankcie budú uložené?
Na optimalizáciu prepravných nákladov využíva projekt Arctic Yamal LNG, ktorý vedie Novatek, prístavy Zeebrugge v Belgicku a Montoir vo Francúzsku na presun nákladu zo svojich 15 plavidiel triedy ľadu na konvenčné tankery. Prichádzajúce plavidlo sa zvyčajne vyloží v termináli a bežný prepravca LNG sa naloží približne v rovnakom čase. Kvôli sankciám to nebude možné.
Pre Yamal LNG sú potrebné európske prístavy, aby sa vysoko špecializované lode mohli vrátiť do arktickej elektrárne, kde sú podmienky pre konvenčné lode príliš drsné. Údaje o sledovaní plavidiel ukazujú, že v niektorých mesiacoch sa v Európe vybavuje až osem ruských nákladov, hoci ich počet sa mení a výrazne klesá v lete a na jeseň, keď sa na Severnej námornej ceste cez Arktídu zmenšuje ľad a poskytuje rýchlejší prístup do Číny.
Čo to bude znamenať pre európske obstarávanie LNG?
Dovoz ruského LNG do EÚ vlani podľa poradenskej spoločnosti Energy Aspects Ltd. predstavoval 14,4 milióna ton. Objemy prekládok, ktorými sa palivo dodáva, predstavovali 2 milióny ton. Pravdepodobný scenár je, že zákaz povedie k tomu, že tieto dodatočné objemy zostanú zablokované, pričom podiel ruského LNG je už okolo 13 %.
Novatek by napríklad mohol vyložiť náklad určený pre Áziu v Európe a využiť geografické swapy, povedal James Waddell, vedúci oddelenia európskeho plynu a globálneho LNG v Energy Aspects. To znamená, že by mohla dodávať plyn ázijským spotrebiteľom z iných krajín.
V dôsledku toho by „európske vlády mohli byť obvinené zo zvyšovania dodávok ruského LNG, pričom by tvrdili, že sa ich snažia minimalizovať,“ povedal Waddell.
Ovplyvní to produkciu LNG v Rusku?
Sankcie ešte viac skomplikujú prepravnú logistiku pre Rusko a prinútia špecializované plavidlá, aby využívali dlhšie trasy.
Svetové lode sa už po útokoch jemenských Húsíov vyhýbajú Červenému moru, čo ich núti obchádzať Afriku.
Preprava nákladu z Yamal LNG priamo do Ázie zvýši náklady na dopravu a logistiku a tiež zdrží ľadoborce na dlhšie obdobie.
Rusko má niekoľko alternatív: uskutočňuje presuny z lode na loď neďaleko Murmanska, čo by sa dalo použiť na oslobodenie plavidiel triedy Arktída. V lete, keď sa ľad topí a do závodu môžu vplávať rôzne lode, môže Rusko využiť aj Severnú námornú cestu.
Ak nebudú fungovať alternatívne mechanizmy dodávok, ruský export LNG by mohol klesnúť. Krajina však preukázala značnú vynaliezavosť pri obchádzaní západných ropných sankcií.
Čo bude tento zákaz znamenať pre ázijských spotrebiteľov?
Podľa Energy Aspects by ruský export LNG ázijským kupujúcim mohol klesnúť alebo sa predražiť kvôli vyšším nákladom na dopravu.
V extrémnom prípade, „ak Novatek nedokáže obnoviť svoju logistiku a ruský vývoz LNG bude pozastavený, Európa ukončí ruský kontrakt s Čínou na dodávku 3 miliónov ton ročne, čo by mohlo spôsobiť politickú reakciu Číny,“ povedal Waddell.
Využitie Severnej námornej cesty či prekladiska Murmansk bude závisieť aj od ľadových podmienok, čo povedie k presunu dodávok do Ázie do druhej polovice každého kalendárneho roka, dodal.
Ako to ovplyvní európske spoločnosti?
Európske spoločnosti ako nemecká štátna spoločnosť Securing Energy for Europe GmbH, Shell Plc a TotalEnergies SE využívajú prekládku nákladu Yamal v Zeebrugge a Montoire, podľa zmluvného rámca zverejneného globálnou skupinou dovozcov.
Platnosť týchto zmlúv vyprší až v rokoch 2038 a 2041, čo môže viesť k oznámeniam vyššej moci alebo zmluvným sporom, ak je prekládka zakázaná.
Napríklad SEFE potrebuje objemy prekládky LNG Yamal v Zeebrugge, aby splnila svoj dlhodobý kontrakt s indickou spoločnosťou GAIL Ltd. Začiatkom tohto roka šéf nemeckej spoločnosti pre Bloomberg povedal, že dodávky z Yamalu môžu zostať na kontinente, ak to bude logisticky lacnejšie a plyn pre GAIL sa bude dodávať z iných zdrojov. SEFE uviedla, že sleduje vývoj a odmietla sa podrobne vyjadrovať k potenciálnemu vplyvu sankčného balíka.
Budú ďalší porazení?
Jedným z najväčších porazených by mohla byť spoločnosť Fluxys SA, ktorá prevádzkuje terminál na skvapalnený zemný plyn Zeebrugge. Spoločnosť vybudovala špeciálnu skladovaciu nádrž v termináli ako súčasť 20-ročného kontraktu s Yamal Trade, obchodnou vetvou Yamal LNG.
Podľa jedného odhadu trhu by terminál mohol vyhlásiť vyššiu moc, ak by boli uvalené sankcie na prekládku, alebo by mohol čeliť sankciám vo výške 1 miliardy EUR (1,1 miliardy USD), ak nebude schopný poskytovať služby spoločnosti Yamal Trade počas zostávajúceho trvania zmluvy. Hovorca Fluxys uviedol, že nie je jasné, na čo sa budú sankcie vzťahovať, a preto nie je možné posúdiť ich presný vplyv.
(Na základe materiálov Bloomberg)