Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo: hladovať môžu ľudia až z dvadsiatich krajín sveta

RÍM – Nová správa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) a Svetového potravinového programu (WFP), zverejnená 23. marca 2021, varuje viac ako dvadsať krajín pred rizikom 

potravinovej neistoty v nasledujúcich mesiacoch bez okamžitej masívnej pomoci.

Jemen, Južný Sudán a severná Nigéria môžu podľa správy Pockets of Hunger čeliť katastrofickým hladom, zatiaľ čo obyvateľom častí Južného Sudánu a Jemenu hrozí alebo už bude na pokraji hladu.

Väčšina krajín, ktoré čelia týmto problémom, sa nachádza v Afrike, ale akútny nedostatok potravín ohrozuje väčšinu regiónov planéty – od Ázie (Afganistan) a Blízkeho východu (Sýria, Libanon) až po Latinskú Ameriku a Karibik (Haiti).

Už dnes je 34 miliónov ľudí nútených žiť v podmienkach extrémnej úrovne akútnej potravinovej neistoty (4. stupeň podľa KKS), to znamená krok od absolútneho hladu.

“Problém dosiahol alarmujúce rozmery. Všetci máme zodpovednosť podniknúť okamžité kroky na záchranu životov, ochranu obživy a predchádzanie katastrofickým udalostiam,” uviedol generálny riaditeľ FAO Qu Dongyu. Nesmieme váhať, inak premeškáme príležitosť zachrániť stabilizovať a možno zvýšiť produkciu potravín na zemi. “

“Katastrofa sa deje pred našimi očami. Hlad – dôsledok konfliktu, klimatických šokov a pandémie COVID-19 – klope na dvere miliónom rodín,” uviedol výkonný riaditeľ WFP David Beasley. “Potrebujeme darcov, aby nám poskytli 5,5 miliárd dolárov na pomoc hladujúcim.“

Konflikt a pandémia COVID-19 medzi hlavnými príčinami vážnej potravinovej neistoty

Predpokladané zvýšenie vážnej potravinovej neistoty na dvadsiatich „horúcich miestach“ na obdobie od marca do júla 2021 je spôsobené vplyvom faktorov uvedených nižšie alebo ich kombináciou.

Konflikty a iné formy násilia v niektorých častiach Afganistanu, severného Mozambiku, severnej Nigérie, Somálska, Sudánu, Stredoafrickej republiky, stredného Sahelu, Etiópie a Južného Sudánu sa môžu zdĺhavé alebo rozširovať.

Pandémia COVID-19 bude aj naďalej ovplyvňovať mnoho krajín po celom svete, čo z nich urobí veľmi zraniteľné v prípade ekonomických otrasov. Latinská Amerika trpela koronou viac ako iné regióny a jej zotavenie bude trvať dlhšie. V regióne Blízkeho východu čelia Jemen, Sýria a Libanon rýchlemu znehodnocovaniu národnej meny a rýchlo rastúcej inflácii.

Extrémne poveternostné javy a dopad prúdu teplého vzduchu El Niňo, ktoré sa pravdepodobne vyskytnú v apríli a máji, spôsobia hladomor v niektorých častiach sveta od Afganistanu cez Madagaskar až po africký roh.

Ohniská hladu spojené s kobylkami vo východnej Afrike a na pobreží Červeného mora sú naďalej znepokojujúce. V Južnej Afrike, v častiach Angoly, Botswany, Zambie a Namíbie, sú jarné plodiny ohrozené zamorením africkými sťahovavými kobylkami.

Situáciu výrazne komplikuje sprísňujúce sa obmedzenie prístupu k poskytovaniu humanitárnej pomoci ľuďom v núdzi vo viacerých krajinách. Vyvarovanie sa nutnosti hromadného hladu vyžaduje okamžitú akciu veľkého rozsahu

Správa poskytuje súbor odporúčaní na implementáciu kritických krátkodobých opatrení na riešenie súčasných a predvídateľných problémov v každom ohnisku  hladu.

Patrí k nim rozšírenie potravinovej a výživovej pomoci, distribúcia semien plodín odolných voči suchu, ošetrenie a očkovanie hospodárskych zvierat, implementácia schém cash-in-labor, rehabilitácia príjmu vody a zabezpečenie zraniteľných spoločenstiev so zvýšenými príjmami.

Tam, kde je obmedzený prístup k humanitárnej pomoci a ľudia sú ešte viac závislí od miestnej výroby, je poľnohospodárska výroba nielen možná, ale zohráva aj mimoriadne dôležitú úlohu.

Začiatkom tohto mesiaca FAO a WFP vyzvali na vyčlenenie 5,5 miliárd dolárov, ktoré sú potrebné na okamžité zintenzívnenie opatrení a zabránenie hladu prostredníctvom humanitárnej potravinovej pomoci, hotovostných prevodov a núdzových opatrení na zabezpečenie zdroja finančných prostriedkov.

Ohniská hladu – situácia na Zemi

Obyvatelia Južného Sudánu, Jemenu a severnej Nigérie sú vystavení najväčšiemu riziku zvýšenia akútnej potravinovej neistoty. V Burkine Faso sa úroveň potravinovej bezpečnosti v porovnaní s októbrom minulého roka mierne zlepšila, situácia však zostáva alarmujúca.

V Južnom Sudáne mohli obyvatelia častí štátu Jonglei zažiť hladomor v októbri a novembri minulého roku a v apríli a júli počas sezóny medzi zberom sa problém objaví znova. FAO a WFP volajú po naliehavých a masívnych opatreniach na zastavenie šírenia absolútneho hladu a smrti a na zabránenie úplnému zániku obživy na týchto územiach.

Predpokladá sa, že v apríli až júli bude v Južnom Sudáne čeliť kríze alebo horšiemu stavu viac ako 7 miliónov ľudí, čo predstavuje nárast o 700 000 oproti predchádzajúcemu roku, pričom 100 000 z nich čelí katastrofickej potravinovej neistote (5. etapa RPS).

Situáciu v Jemene bude v nasledujúcich mesiacoch naďalej dominovať neustále násilie, hospodársky pokles a vážne narušenia poskytovania humanitárnej pomoci obyvateľom krajiny.

Očakáva sa, že v provinciách Jawf, Amran a Hajj sa populácia trpiaca katastrofickou úrovňou potravinovej neistoty od októbra do decembra 2020 strojnásobí (16 000) a do júna 2021 dosiahne 47 000.

Na pozadí vysokej zraniteľnosti a podvýživy, rastúceho počtu vysídlených osôb a zhoršujúcej sa ekonomickej situácie sa zvyšuje riziko hladu v Jemene.

Podľa odhadov bude 16 miliónov Jemenčanov čeliť vysokej miere veľkej potravinovej neistoty do júna 2021, čo je o 3 milióny viac ako v predchádzajúcom roku.

Predpovede na sezónu medzi zberom medzi júnom a augustom v konfliktom sužovanej severnej Nigérii naznačujú, že počet ľudí v krajine trpiacich extrémnou mierou potravinovej neistoty by sa oproti rovnakému obdobiu minulého roka mohol takmer zdvojnásobiť.