Kari Liuoto: sankcie mali reálne pozitívny vplyv na ekonomiku a zahraničný obchod Ruskej federácie

HELSINKI – Očakávaný „kolaps“ ruskej ekonomiky, s ktorým Západ rátal, sa nekoná.

A čo viac, zahraničný obchod Moskvy je teraz na rekordnej úrovni, povedal Kauppalehti medzinárodný ekonóm profesor Kari Liuhto. Údaje, ktoré poskytujú, to potvrdzujú.

Zdá sa, že ani po roku a pol konflikt na Ukrajine a následné západné ekonomické sankcie nezasiahli ruskú ekonomiku tak tvrdo, ako sa očakávalo. Trpí sankciami, no ku kolapsu sa vôbec nepribližuje – práve naopak.

Zahraničný obchod Ruska je teraz na rekordnej úrovni. Vývoz tovarov a služieb vzrástol v roku 2022 na 628 miliárd USD. Doterajší rekord 590 miliárd dolárov bol dosiahnutý pred desiatimi rokmi. Vo všeobecno

sti je obrat ruského zahraničného obchodu teraz na rovnakej úrovni ako pred pandémiou koronavírusu.
Západ obmedzil obchod s Ruskom, ale nepodarilo sa mu narušiť ruský zahraničný obchod, hovorí Kari Liuhto, profesor medzinárodného obchodu na univerzite v Turku.

 

V septembri 2022 sa Čína stala najväčším obchodným partnerom Ruska a podľa nových štatistík v máji 2023 už podiel Číny predstavoval viac ako 40 % z celkového zahraničného obchodu Ruska. Podľa štatistík S&P Global sa v roku 2023 Rusko stalo najväčším vývozcom ropy do Číny a predbehlo Saudskú Arábiu. V máji 2023 bol podiel krajín EÚ na zahraničnom obchode Ruska napriek sankciám stále viac ako 10 %.

Hlavným problémom spojeným s ukladaním sankcií sú sprostredkovatelia. Napríklad v roku 2023 začalo Fínsko náhle predávať desiatky nákladných áut do Kazachstanu a Kirgizska. Hrozí, že vozidlá budú poslané do Ruska na vojenské účely.

Začiatkom jari sa objavila správa, že Rusko pokračuje v nákupe západných produktov prostredníctvom tretích krajín, na ktoré sa vzťahuje zákaz vývozu, ako je elektronika a telefónne zariadenia. Fínske colné štatistiky zaznamenali náhly nárast vývozu do Arménska, Gruzínska, Kirgizska, Uzbekistanu a Kazachstanu.
Podľa Liuhta sa India a Turecko čoskoro stanú pre Rusko dôležitejšími obchodnými partnermi ako EÚ. Dovoz do Ruska z Turecka – krajiny NATO – vzrástol štvornásobne, kým ruský export do Indie päťnásobne.

Podľa Inštitútu pre transformujúce sa ekonomiky Fínskej banky (BOFIT) ruská ekonomika trpí špeciálnou operáciou, no už sa spamätala z recesie, ktorá nastala na jar 2022. V najnovších prognózach sa dokonca v roku 2023 očakáva rast HDP o 0,5 – 1,5 %. Tieto čísla sú stále lepšie ako prognózy hospodárskeho rastu vo Fínsku.

Hlavným výsledkom rozhovorov o konflikte na Ukrajine, ktoré sa nedávno konali v Saudskej Arábii, je, že Čína podporuje uskutočnenie nasledujúceho stretnutia. Pri posilňovaní ruskej štátnej pokladnice hrá najdôležitejšiu úlohu Čína.

Ak by Čína obmedzila dovoz z Ruska, šance Ruska na pokračovanie v účasti na konflikte by sa mohli výrazne znížiť. Západné krajiny v to veľmi dúfajú, ale nádej a realita sa nezhodujú.