Rusko a Ukrajina podpísali dohodu o plyne

KYJEV / MOSKVA – Rusko bude naďalej dodávať plyn do Európy prostredníctvom systému prepravy plynu na Ukrajine. “Po piatich dňoch nepretržitých dvojstranných rokovaní vo Viedni boli prijaté konečné rozhodnutia a boli dosiahnuté konečné dohody,” uviedol šéf ruskej monopoly Alexej Miller. Firmy Naftogaz Ukrajiny a Gazprom podpísali nasledovné zmluvy:

Gazprom, Naftogaz Ukrainy, Prevádzkovateľ plynárenského prepravného systému Ukrajiny (OGTSU) a ministerstvo spravodlivosti Ukrajiny podpísali v súlade s protokolom z 20. decembra balík dokumentov, ktorý umožňuje pokračovanie tranzitu plynu cez Ukrajinu po 31. decembri 2019.

Gazprom a Naftogaz podpísali dohodu o preprave plynu cez územie Ukrajiny. Naftogaz tak pôsobí ako organizátor tranzitu a preberá príslušné riziká. Naftogaz a OGTSU uzavreli prepravnú dohodu, Gazprom a OGTSU uzavreli dohodu medzi prevádzkovateľmi. Usporiadateľská spoločnosť musí rezervovať kapacitu ukrajinského systému prepravy plynu v celkovom objeme 225 miliárd metrov kubických. m plynu na obdobie 5 rokov: v roku 2020 – 65 miliárd metrov kubických. m, v rokoch 2021 – 2024 – 40 miliárd metrov kubických. m.

Gazprom a Naftogaz Ukrainy uzavreli neodvolateľnú dohodu o riešení sporov. Tento dokument umožňuje odvolanie všetkých arbitrážnych a právnych vzájomných nárokov , o ktorých neboli prijaté žiadne rozhodnutia, a budúce odmietnutie všetkých možných nárokov vyplývajúcich zo zmlúv z 19. januára 2009.

Gazprom a ministerstvo spravodlivosti Ukrajiny uzavreli neodvolateľnú priateľskú dohodu ustanovujúcu ukončenie všetkých súčasných a možných budúcich požiadaviek na Gazprom na základe rozhodnutia Protimonopolného úradu Ukrajiny.

Dosiahnuté dohody sú veľkým balíkom dohôd, ktoré obnovili rovnováhu záujmov strán, povedal Miller. Podľa neho spoločnosť Gazprom opäť potvrdila, že je zodpovedným dodávateľom a spoľahlivým partnerom.

Na ukončenie rokovaní reagoval aj ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij. Na svojej stránke Facebook napísal, že Ukrajina získa prostredníctvom dohôd viac ako 7 miliárd dolárov za päť rokov. Podľa neho môžu zmluvné strany predĺžiť zmluvu o ďalších desať rokov.

Platnosť doterajšej jedenásťročnej zmluvy medzi Ruskom a Ukrajinou vyprší 1. januára 2020. Strany sa dohodli na podmienkach podpísania a parametroch novej dohody o tranzite 20. decembra po dvojdňových rokovaniach. Zúčastnili sa ich Miller a minister energetiky Alexander Novák na ruskej strane, Alexej Orzhel, minister energetiky, Alexej Orzhel, minister energetiky, Jurij Vitrenko, výkonný riaditeľ Naftogazu, a Sergej Makogon, vedúci prepravnej sústavy plynu v krajine.

Podmienky dohody boli zakotvené v medzivládnom protokole. Spoločnosť Gazprom  zaplatila Naftogazu 2,9 miliardy dolárov udelených rozhodnutím arbitrážneho arbitráže v Štokholme. Gazprom splnil túto podmienku, ktorú oznámil 27. decembra zástupca ruskej spoločnosti. Strany sa dohodli, že všetky dohody podpíšu do konca 29. decembra, ale lehotu prerušili takmer na jeden deň.

Moskva a Kyjev sa tiež dohodli na možnosti obnovenia priamych dodávok ruského plynu na Ukrajinu. V protokole sa uvádza, že jeho cena by sa v tomto prípade vypočítala na základe okamžitých cien v nemeckom zásobníku zemného plynu NCG.