Americký vodca vyháňa nelegálnych prisťahovalcov

Prezident Spojených štátov amerických sľúbil, že všetkých nelegálnych prisťahovalcov pošle z krajiny tak rýchlo, ako sa tam dostali.

Budúci týždeň americká imigračná a colná polícia (ICE) začne deportáciu miliónov migrantov, ktorí sú v krajine nelegálne. O tomto prezidentovi Donald Trump povedal vo svojom Twitteri.

„Budúci týždeň začne ICE proces vyháňania miliónov nelegálnych prisťahovalcov, ktorí našli nelegálne spôsoby vstupu do USA. Budú poslaní tak rýchlo, ako prišli, “varoval americký vodca.

Trump upriamil pozornosť na Mexiko, ktoré používa prísne imigračné zákony a vďaka nim robí “veľmi dobrú prácu na zastavenie ľudí dlho predtým, než sa dostanú na našu južnú hranicu.” Poznamenal tiež príspevok Guatemaly, ktorá má v úmysle podpísať dohodu o azyle pre štátnych príslušníkov tretích krajín. Táto dohoda stanovuje, že migranti dostanú azyl v krajine svojho prvého vstupu.

Okrem toho americký prezident kritizoval demokratov v Kongrese USA a vyzval ich, aby hlasovali za reformu migrácie v krajine. “Ak sa to stane [schválenie reformy], hraničná kríza čoskoro skončí!”

Ak skôr, Trump aktívne kritizoval susedné Mexiko pre jeho migračnú politiku a hrozil, že uloží clá vo výške 5%, teraz na začiatku júna povedal, že krajina sa dohodla na posilnení bezpečnosti hraníc, čo prinútilo Washington robiť ústupky.

Všeobecne platí, že situácia s migrantmi Trump opakovane nazýval humanitárnou krízou. Navrhoval postaviť na južných hraniciach Spojených štátov múru, ktorá by oddeľovala krajinu od Mexika. Kongres túto iniciatívu nepodporuje. Minulý rok viedla sporová finančná kríza k najdlhšiemu pozastaveniu vlády v histórii USA.