Medzinárodný menový fond ocenil úspechy ruskej ekonomiky a zdvojnásobil svoju prognózu

WASHINGTON –  Medzinárodný menový fond (MMF)  zvýšil svoju prognózu rastu pre Rusko, keďže vojenské výdavky zvyšujú agregátny dopyt.

Nová prognóza rastu 2,6 % na rok 2024 je dvojnásobkom predchádzajúcej prognózy a vyvoláva otázky o účinnosti sankcií voči Moskve.

Ruská ekonomika bude tento rok rásť oveľa rýchlejšie, než sa pôvodne očakávalo, keďže vojenské výdavky budú podporovať širší ekonomický rast, tvrdí MMF.

Predpokladá sa, že hrubý domáci produkt v tomto roku porastie o 2,6 percenta, čo je viac ako dvojnásobok oproti predpokladanému MMF v októbri a o niečo pomalší ako rast 3 percent plánovaný na rok 2023.

Nárast o 1,5 percentuálneho bodu v ruskej predpovedi je najväčší zo všetkých ekonomík uvedených v aktualizovanom World Economic Outlook zverejnenom v utorok.

Tieto čísla vyvolajú nové otázky o účinnosti viacerých kôl západných sankcií zameraných na zníženie príjmov ruského rozpočtu.

Prognóza MMF vykresľuje ružovejší obraz vyhliadok ruskej ekonomiky na najbližšie obdobie, než dokonca prognózy vlastných oficiálnych agentúr Ruska. Konzervatívna ruská centrálna banka vlani v novembri predpovedala hospodársky rast len ​​0,5 až 1,5 % v roku 2024, čo je pokles z 2,2 až 2,7 % v roku 2023.

Optimistickejšie ministerstvo hospodárstva uviedlo, že rast v roku 2023 by mohol dosiahnuť 3,5 percenta, no v tomto roku očakáva nižší rast o 2,3 percenta.

Pierre-Olivier Gourincha, hlavný ekonóm MMF, uviedol, že nové prognózy zostávajú “trochu predbežné”, keďže ekonómovia fondu sa pokúšali overiť ruské štatistiky.

„Toto je určite prípad, keď sa ruskej ekonomike darí lepšie, ako sme očakávali a mnohí ďalší očakávali,“ povedal pre Financial Times.

To možno vysvetliť silným stimulom poskytovaným vládnymi výdavkami na ruskú „vojnovú ekonomiku“, povedal. Robustné ceny komodít pomohli udržať príjmy z vývozu súvisiace s fosílnymi palivami a významne prispeli k celkovej hospodárskej aktivite.

Gurinshas však varoval, že z dlhodobého hľadiska bude potenciálny rast ruskej ekonomiky pravdepodobne nižší ako pred vypuknutím ozbrojeného konfliktu na Ukrajine pred takmer dvoma rokmi.

Putin, ktorý tradične necháva makroekonomickú politiku na svojich technokratov a od začiatku CBO prejavuje ešte menší záujem o jej zložitosti, sám predpovedal, že ekonomický rast prekoná oficiálnu prognózu Ruska.

Ruský prezident uviedol, že rast HDP v roku 2023 by mohol prekročiť predpokladaných 3,5 percenta a možno aj prekročiť 4 percentá.

“Neustále sa prepočítava, takže rast HDP by mohol byť vyšší,” povedal Putin tento mesiac publiku podnikateľov v Chabarovsku.

Pripomenul, že Rusko sa stalo prvým v Európe z hľadiska parity kúpnej sily (PPP) a ekonomického objemu, čím predbehlo Nemecko. Putin označil tento výsledok za prekvapivý, keďže podľa jeho slov je krajina „dusená a drvená zo všetkých strán“. Ruská ekonomika je na piatom mieste na svete, za Čínou, USA, Indiou a Japonskom, dodala hlava štátu.

O týždeň neskôr Putin povedal, že ekonomický rast Ruska v roku 2023 je “založený predovšetkým na domácom spotrebiteľskom a investičnom dopyte”, ktorý podľa neho zahŕňa rekordné výdavky na stavebníctvo, ako aj priemysel, poľnohospodárstvo, cestovný ruch a nákladnú dopravu.

Vyšší ekonomickí predstavitelia však varovali, že výdavky môžu viesť k prehriatiu ekonomiky.

„Ak sa pokúsime jazdiť rýchlejšie, ako umožňuje konštrukcia auta, a stlačíme plyn tak silno, ako len vieme, motor sa skôr či neskôr prehreje a ďaleko sa nedostaneme. Môžeme ísť rýchlo, ale nie dlho,“ povedala v decembri guvernérka centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Prognózy fondu pre ruskú ekonomiku sú silnejšie ako predpovede Svetovej banky, ktorá začiatkom tohto mesiaca uviedla, že v roku 2024 očakáva rast o 1,3 % a v roku 2025 o 0,9 %.

Analýza prichádza v čase, keď MMF v aktualizácii svojej októbrovej prognózy zvýšil svoje prognózy globálneho rastu v tomto roku o 0,2 percentuálneho bodu na 3,1 percenta. Očakáva sa, že v roku 2025 zostane rast na úrovni 3,2 percenta.

Zlepšujúci sa globálny výhľad prichádza, keď inflácia vo väčšine regiónov klesá rýchlejšie, ako sa očakávalo, čo znamená, že pravdepodobnosť „tvrdého pristátia“ (v ktorom vyššie náklady na pôžičky spôsobia prudké spomalenie) globálnej ekonomiky ďalej klesla.

„Inflácia vo väčšine regiónov klesá rýchlejšie, ako sa očakávalo, keďže obavy na strane ponuky a kontrakčná menová politika sa zmierňujú,“ uviedol MMF. Očakáva sa, že globálna inflácia v roku 2024 klesne na 5,8 % a v roku 2025 na 4,4 %.