Spoločnosti s AI stratili 190 USD na trhovej kapitalizácii po správe Alphabet a Microsoft

NEW YORK – Na americkom trhu prebieha vyberanie ziskov podľa pravidla „kupujte na základe fám, predávajte na základe faktov“.

Spoločnosti zaoberajúce sa umelou inteligenciou stratili 190 miliárd dolárov v trhovej hodnote koncom utorka 30. januára po tom, čo spoločnosti Microsoft (MSFT) a Alphabet (GOOGL.O) oznámili štvrťročné výsledky. Údaje v správach negatívne ovplyvnili náladu investorov.

Výpredaj, ktorý nasledoval po zisku technologických gigantov po skončení bežného obchodovania, podčiarkol zvýšené očakávania investorov po rally akciového trhu. A hnacím motorom tohto rastu bola práve stávka, že zavedenie AI do firemného prostredia bude stimulovať rast zisku.

Akcie Alphabetu klesli o 5,6 % po tom, čo výnosy materskej spoločnosti Google z reklamy za december zaostali za očakávaniami.

Spoločnosť Alphabet tiež uviedla, že jej výdavky na dátové centrá na podporu plánov umelej inteligencie tento rok vzrastú, čo poukazuje na náklady na tvrdú konkurenciu s Microsoftom.

Zatiaľ čo rast tržieb Google Cloud mierne prekročil ciele Wall Street, k čomu prispel záujem o umelú inteligenciu, Microsoft Azure rástol rýchlejšie.

Microsoft prekonal odhady analytikov v oblasti štvrťročných výnosov, keďže nové funkcie umelej inteligencie pomohli prilákať zákazníkov ku cloudovým a Windows službám. Akcie spoločnosti však v rozšírenom obchodovaní (po uvedení na trh) klesli o 0,7 % po tom, čo v utorok krátko dosiahli vnútrodenné maximum.

Optimizmus ohľadom umelej inteligencie posunul tento mesiac hodnotu akciového trhu Microsoftu nad 3 bilióny dolárov, čím prekonal trhovú kapitalizáciu spoločnosti Apple (AAPL).

Akcie výrobcu čipov Advanced Micro klesli o 6 % po tom, čo jej prognóza tržieb za prvý štvrťrok minula odhady, aj keď spoločnosť predpovedala silný predaj svojich procesorov AI.

Akcie spoločnosti Nvidia (NVDA), ktoré v januári vzrástli o 27 % po viac ako trojnásobnom minuloročnom optimizme v oblasti AI, klesli aj v obchodovaní po skončení burzy.

Akcie výrobcu serverov Super Micro Computer, ďalšej spoločnosti, ktorá ťažila z dopytu súvisiaceho s AI, klesli o viac ako 3 %. Začiatkom utorka cena akcií spoločnosti vzrástla na rekordnú úroveň po ohromujúcich štvrťročných výsledkoch oznámených deň predtým.