Čína začala s predajom dlhu v hodnote 140 miliárd dolárov, aby podporila investície v ekonomike

PEKING – Na podporu investícií sa pripravujú plány na vydávanie dlhopisov s dlhou dobou splatnosti. 

Čínske úrady pristúpili k plánom predať dlhopisy s dlhou dobou splatnosti v hodnote 1 biliónjüanov (140 miliárd USD), keďže Peking zvyšuje výdavky na stimuláciu ekonomiky.

Čínska národná banka požiadala maklérov, aby poskytli cenové poradenstvo pri predaji prvej várky štátnych dlhopisov, uviedli dvaja ľudia, ktorí dostali otázky.

Čínska vláda oznámila plány na predaj dlhopisov počas výročného legislatívneho zasadnutia krajiny v marci, pričom uviedla, že podporí investície v kritických oblastiach a podporí ekonomickú dynamiku v druhom štvrťroku uprostred dlhotrvajúcej krízy v sektore nehnuteľností.

Predaj prichádza po tom, čo čínske regionálne banky v prvom štvrťroku tohto roka nahromadili dlhopisy s dlhou splatnosťou, čím sa náklady vládnych pôžičiek dostali na rekordne nízke hodnoty, keďže hľadali útočisko pred volatilitou na čínskych akciových a majetkových trhoch.

Čína predala podobné dlhopisy s dlhou splatnosťou v roku 2020, keď získala 1 bilión juanov na boj proti pandémii Covid-19 a na podporu investícií do infraštruktúry. Tentoraz sa očakáva, že dlhopisy budú mať ešte dlhšiu splatnosť, čím sa budú financovať dlhodobé projekty a zároveň sa zníži dlhové zaťaženie miestnych vlád.

Nové dlhopisy sa líšia od bežných štátnych dlhopisov tým, že získané prostriedky majú špecifický účel. Ide o štvrté kolo vydávania špeciálnych štátnych dlhopisov po predajoch v roku 1998 na rekapitalizáciu štátnych bánk a v roku 2007 na vytvorenie štátneho investičného fondu.

Očakáva sa, že predaje zvýšia likviditu na trhu s dlhšou dobou splatnosti čínskych dlhopisov, ktoré investori historicky zvyknú držať až do splatnosti.

Čína sa snaží odkloniť sa od rastového modelu založeného na investíciách do nehnuteľností a infraštruktúry, čo viedlo k rastu dlhu miestnych vlád.

Predaj dlhopisov „pre Čínu prichádza v kľúčovom čase na prepracovanie svojej dlhovej štruktúry,“ povedal Jameson Zuo, riaditeľ CSPI Credit Rating Co v Hong Kongu, s odkazom na stratégiu Pekingu využívať viac pôžičiek od centrálnej vlády a zároveň sa snažiť vysporiadať sa s horami miestnych. vládny dlh.

Očakáva sa, že v nadchádzajúcich rokoch bude vydaných viac dlhopisov s dlhou dobou platnosti, aby sa posilnili dôležité oblasti, akými sú potravinová bezpečnosť, energetika a hodnotové reťazce, uviedol tento rok premiér Li Qiang.

Ministerstvo financií si v pondelok zvolalo predstaviteľov popredných komerčných bánk v krajine, aby sa dohodli na upisovaní dlhopisov s dlhodobou lehotou splatnosti, vyplýva z interného oznámenia zaslaného niektorým bankám, ktoré videl Financial Times. Ministerstvo financií v pondelok uviedlo, že prvé dlhopisy budú vydané v piatok.

Plány predaja boli predložené Štátnej rade, čínskemu kabinetu, pričom na koordinácii predaja sa podieľajú aj ministerstvo financií a Národná komisia pre rozvoj a reformy.

Podľa Zhi Xiaojia, vedúceho ázijského výskumu Crédit Agricole, čínska centrálna banka v apríli naznačila, že v správnom čase zváži aj nákup týchto dlhopisov na sekundárnom trhu, čo by jej „umožnilo lepšie kontrolovať medzibankové sadzby“.

Zhi povedal, že investori „by už mali byť plne pripravení na zvýšenie ponuky vládnych dlhopisov od konca druhého štvrťroka“ po tom, čo čínske politbyro, 24-členný najvyšší rozhodovací orgán, koncom apríla vyhlásilo, že takýto predaj by sa mal začať. čo najskôr „čo najskôr“ financovať stimulačné opatrenia a zvýšiť dopyt.

Čínska centrálna banka tento rok opakovane varovala pred nebezpečenstvom obchodovania s dlhopismi s dlhou splatnosťou, čo by mohlo spôsobiť, že malé banky, ktoré tento rok investovali do takýchto dlhopisov, budú zraniteľnejšie voči výkyvom úrokových sadzieb, čo by mohlo viesť ku krachu podobnému ako v prípade americkej banky Silicon Valley Bank.

Výnosy čínskych 30-ročných dlhopisov, ktoré sa pohybujú inverzne k cenám, sa po prudkom poklese z viac ako 3 percent v minulom roku ustálili na úrovni 2,5-2,6 percenta, čo je najnižšia hodnota za posledné desaťročia.