Blog francúzskej ekonómky Chistine Lagarde, prezidentky Európskej centrálnej banky

FRANKFURT NAD MOHANOM – Pandémia koronavírusov je v nedávnej histórii kolektívnym núdzovým stavom v oblasti verejného zdravia. Je to neznesiteľná ľudská tragédia, ktorá sa odohráva po celom svete a naše poďakovanie patrí špecializovaným zdravotníckym pracovníkom v popredí našich zdravotníckych systémov. Napísala to francúzska ekonómka Christine Lagarde na stránke Európskej centrálnej banky. Finančné noviny zverejňujú neoficiálny preklad.

Je to tiež extrémny hospodársky šok, ktorý si vyžaduje ambicióznu, koordinovanú a naliehavú politickú reakciu na všetkých frontoch na podporu ohrozených ľudí a firiem.

Na rozdiel od rokov 2008 – 2009 je šok, ktorému čelíme, univerzálny: je bežný vo všetkých krajinách a vo všetkých častiach spoločnosti. Každý musí znižovať svoje každodenné činnosti, a tým aj svoje výdavky, pokiaľ trvajú ochranné opatrenia. V podstate sa na prechodné obdobie veľká časť hospodárstva vypína.

V dôsledku toho sa hospodárska aktivita v celej eurozóne výrazne zníži. Verejné politiky tomu nemôžu zabrániť. Môžu urobiť to, aby zabezpečili, že pokles nebude dlhší a hlbší, ako je potrebné. Súčasná situácia vytvára akútne tlaky na peňažné toky spoločností a zamestnancov, čím ohrozuje prežitie firiem a pracovných miest. Verejné politiky im musia pomôcť.

Zdravotná a fiškálna politika musí byť v tejto reakcii v popredí. Menová politika musí zohrávať dôležitú úlohu súčasne. Menová politika musí udržiavať likviditu finančného sektora a zabezpečiť podporné podmienky financovania pre všetky sektory hospodárstva. To platí rovnako pre jednotlivcov, rodiny, firmy, banky a vlády.

Akékoľvek sprísnenie podmienok financovania by zvýšilo poškodenie koronavírusovým šokom v čase, keď hospodárstvo potrebuje väčšiu podporu. Ak sú súkromné ​​výdavky silne obmedzené, zhoršujúce sa podmienky financovania pre verejný sektor – ktorý v eurozóne predstavuje zhruba polovicu hospodárstva – môžu byť hrozbou pre cenovú stabilitu.

Za posledný týždeň sme sa v eurozóne výrazne zhoršili. Naše hodnotenie hospodárskej situácie sa zatemnilo. Hĺbka neistoty v súvislosti s hospodárskym spádom je teraz viditeľná vo všetkých triedach aktív v eurozóne aj na celom svete.

To viedlo k sprísneniu podmienok financovania, najmä na dlhšom konci spektra splatnosti. Bezriziková krivka sa posunula hore a zvrchované krivky, ktoré sú kľúčové pre oceňovanie všetkých aktív, sa všade zvýšili a stali sa viac rozptýlenými. Tento vývoj narušuje plynulý prenos našej menovej politiky vo všetkých jurisdikciách eurozóny a ohrozuje cenovú stabilitu.

V dôsledku toho Rada guvernérov ECB v stredu oznámila nový program núdzového nákupu pandémie s obálkou 750 miliárd EUR do konca roka, okrem 120 miliárd EUR, ktoré sme sa rozhodli 12. marca. Spolu to predstavuje 7,3% HDP eurozóny. Program je dočasný a jeho cieľom je riešiť bezprecedentnú situáciu, ktorej čelí naša menová únia. Je k dispozícii vo všetkých jurisdikciách a zostane v platnosti dovtedy, kým nebudeme posudzovať, že krízová fáza koronavírusu skončila.

Nový nástroj má tri hlavné výhody. Po prvé, vyhovuje typu šokov, ktorým čelíme: exogénny, oddelený od ekonomických fundamentov a ovplyvňujúci všetky krajiny v eurozóne. Po druhé, umožňuje nám zasiahnuť do celej výnosovej krivky a zabrániť finančnej fragmentácii a narušeniu cenotvorby. Po tretie, je prispôsobený na zvládnutie postupného šírenia vírusu a neistoty o tom, kedy a kde bude dopad najhorší.

Odráža sa to v podmienkach nového programu. Zatiaľ čo referenčné rozdelenie podľa jurisdikcií bude aj naďalej hlavným kľúčom národných centrálnych bánk, nákupy sa budú uskutočňovať flexibilne. To umožňuje výkyvy v distribúcii nákupných tokov v priebehu času, medzi triedami aktív a medzi jurisdikciami.

Rada guvernérov okrem toho v rozsahu, v akom by niektoré limity, ktoré si sama stanovila, mohla brániť činnosti, ktorú je ECB povinná prijať, aby splnila svoj mandát, zváži ich revíziu v rozsahu potrebnom na to, aby jej kroky boli úmerné rizikám, ktorým čelíme. ,

Sme pripravení zväčšiť veľkosť našich programov nákupu aktív a prispôsobiť ich zloženie, pokiaľ je to potrebné a tak dlho, ako je potrebné. Preskúmame všetky možnosti a všetky nepredvídané situácie na podporu hospodárstva prostredníctvom tohto šoku.

Rozhodli sme sa tiež kúpiť obchodné papiere s dostatočnou úverovou kvalitou a rozšíriť akceptovateľný kolaterál v našich refinančných operáciách. Cieľom je posilniť kroky, ktoré sme podnikli minulý týždeň na ochranu toku úverov spoločnostiam a ľuďom.

Prostredníctvom našich refinančných operácií poskytujeme likviditu do výšky 3 biliónov EUR, a to aj pri najnižšej úrokovej miere, akú sme kedy ponúkli, -0,75%. Poskytovanie finančných prostriedkov pod úrokovou sadzbou pre naše jednodňové sterilizačné operácie nám umožňuje zosilniť stimul zo záporných sadzieb a nasmerovať ho priamo na tých, ktorí môžu ťažiť najviac. Európski bankoví dozorní úradníci tiež uvoľnili približne 120 miliárd EUR dodatočného bankového kapitálu.

Fotografia: TWITTER / European Central bank