V Ruskej federácii predstavili liek na koronovírus

MOSKVA – Federálna biomedicínska agentúra (FMBA) predstavila liek na liečenie infekcie koronavírusmi na základe antimalarického liečiva meflochínu. Uviedla to tlačová služba agentúry. Informuje o tom agenúra RIA Novosti.

V správe sa uvádza, že výskumné a výrobné stredisko spoločnosti Pharmzaččita vyvinulo liečebný režim, ktorý zohľadňuje čínske a francúzske skúsenosti.

„Liek s vysokou selektivitou blokuje cytopatický účinok koronavírusu v bunkovej kultúre a inhibuje jeho replikáciu a imunosupresívny účinok meflochínu bráni aktivácii zápalovej reakcii spôsobenej vírusom. Pridanie makrolidových antibiotík a syntetických penicilínov nielen zabraňuje tvorbe sekundárneho bakteriálneho-vírusového syndrómu, ale tiež zvyšuje koncentráciu antivírusový agent v krvnej plazme a pľúcach, “uviedla vedkyňa FBMA Veronika Skvorcovová.

Zdôraznila, že by to poskytlo účinnú liečbu pacientom s rôznou závažnosťou COVID-19. Okrem toho sa na základe meflochínu vyvíja účinná a bezpečná schéma prevencie koronavírusu, uviedla tlačová služba. Navrhuje sa, aby bol vývoj zahrnutý do usmernení ministerstva zdravotníctva.