Japan Times: doživotná vakcína na COVID-19

TOKIO – V Japonsku oznámili načasovanie objavenia sa vakcíny s celoživotnou ochranou proti COVID – 19. Informuje o tom portál Japan Times.

Vakcínu už testovali na myšiach a tie majú imunitu minimálne 20 mesiacov. V prípade úspešných klinických skúšok môže byť vakcína uvedená na trh v roku 2024. Japonskí vedci pracujú na vytvorení vakcíny proti koronavírusu, ktorá by ľuďom poskytla doživotnú imunitu proti COVID-19. Farmaceutická spoločnosť Nobelpharma plánuje uskutočniť svoje klinické skúšky v roku 2023. Pre Japan Times to povedal Michinori Kohara, výskumník z Tokijského inštitútu lekárskeho výskumu.

Vakcíny, ktoré sa v súčasnosti používajú, poskytujú dočasnú imunitu proti koronavírusu, ktorej zachovanie si vyžaduje preočkovanie.

Po vypuknutí pandémie na jar 2020 začala skupina vedcov vedená Koharom študovať možnosť použitia vakcíny proti kiahňam vyvinutej v roku 1976 na vytvorenie vakcíny proti COVID-19. Túto vzorku si vedci vybrali vďaka tomu, že je založená na víruse, ktorý je pre človeka neškodný, vakcína sa osvedčila a je jednozložková.

Výskumníci začali pracovať na rekombinantnom spike proteínovom vakcínovom víruse SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje COVID-19 v apríli 2020.