AZZZ k rozhodnutiu premiéra k vakcíne Sputnik V

BRATISLAVA – Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR víta rozhodnutie premiéra SR Igora Matoviča zabezpečiť pre Slovensko ruskú vakcínu Sputnik V.

Už pred dvomi týždňami sme avizovali potrebu jej registrácie z dôvodu meškajúcich dodávok registrovaných vakcín, čo značne spomalilo proces očkovania proti ochoreniu COVID – 19.

Ruská vakcína Sputnik V podľa rôznych štúdií dosahuje vynikajúce výsledky. Jej účinnosť je 91,6 %,  vedľajšie účinky sú iba mierne a zároveň nie je potrebný proces hlbokého mrazenia. Vakcínu je možné skladovať v bežnej chladničke, pri teplote dva až osem stupňov Celzia. O registrácii Sputniku V má rozhodnúť Európska lieková agentúra (EMA), no z dôvodu neustále narastajúceho počtu infikovaných ľudí je potrebné konať čo najrýchlejšie.

Vyzývame preto vládu SR, aby na štvrtkovom zasadnutí pandemickej komisie schválila dodávku ruských vakcín a registrovala ju mimo európskych schvaľovacích postupov, hovorí generálny sekretár AZZZ Oto Nevický.

“V momentálnej situácii nie je na mieste presadzovať geopolitické záujmy, ale hľadieť na ľudské životy. Čakať na povolenie registrácie od Európskej liekovej agentúry môže spôsobiť, že nás predbehnú iné krajiny a vakcín bude na trhu nedostatok, čím by výrazne mohla stúpnuť aj cena za Sputnik V,” dopĺňa Oto Nevický.

“Opätovne preto vyzývame vládu Slovenskej republiky, aby v čo najkratšom čase zabezpečila registráciu a dodávku ruskej vakcíny Sputnik V a následne udelila povolenie očkovať všetkým lekárom, ktorí splnia podmienky skladovania a manipulácie s vakcínou. V tejto situácii nie je iná možnosť ako očkovanie. Je potrebné čo najskôr zaočkovať populáciu na Slovensku a predísť tak ďalším zbytočným úmrtiam,” dodáva Oto Nevický.

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ SR) Slovenskej republiky vznikla v roku 1991 s cieľom vytvárať podmienky na ochranu a rozvoj podnikateľského prostredia. AZZZ SR je najväčšou a najreprezentatívnejšou organizáciou zamestnávateľov na Slovensku, ktorá združuje cca 11.000 zamestnávateľov zamestnávajúcich cca 350. 000 zamestnancov. V prípade vyššej ceny u ruskej vakcíny sú zamestnávatelia pripravení doplatiť zamestnancovi rozdiel v cene. Tento doplatok by sa stal daňovo uznateľným nákladom a u zamestnanca by nebol zahrnutý do zdaniteľných príjmov.

Fotografia: Alexander Gintsburg, riaditeľ ústavu, ktorý vyvinul vakcínu Sputnik V.