Johnson & Johnson odkladá očkovanie v Európe

WAS HINGTON / BRUSEL – Spoločnosť Johnson & Johnson pozastavila očkovanie v Európe. Toto rozhodnutie prijala v súvislosti so štúdiom informácií o možnej súvislosti medzi užívaním lieku a tvorbou krvných zrazenín u pacientov.

Skôr bolo známe, že Európska agentúra pre lieky študuje možné tromboembolické komplikácie u niektorých pacientov očkovaných vakcínou proti koronavírusom vyvinutou divíziou J&J Janssen. Doteraz boli hlásené štyri prípady takýchto komplikácií, z ktorých jeden sa vyskytol počas klinických štúdií a tri počas očkovania v Spojených štátoch. Jeden z nich bol smrteľný.

USA pozastavujú používanie vakcíny Johnson & Johnson COVID. Táto správa zasiahla akcie spoločnosti a zároveň posunula nahor ceny akcií tvorcu ďalšej vakcíny Moderna.

Regulátori USA odporučili pozastavenie očkovania vakcínou Johnson & Johnson COVID-19. Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) a Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) vydali vyhlásenie po tom, čo sa u šiestich osôb očkovaných týmto liekom vyskytla trombóza.

Na pozadí týchto noviniek došlo k poklesu ceny akcií spoločností Johnson & Johnson. Kurzy spoločnosti počas amerického predmarketu klesli o 3,5% na 155,98 USD. Problémy s liekom Johnson & Johnson sa vyskytli u žien vo veku od 18 do 48 rokov, príznaky sa vyskytli 6-13 dní po očkovaní. Podľa FDA bolo v Spojených štátoch do 12. apríla podaných asi 6,8 milióna dávok vakcíny.

Väčšina dodávok vakcín v krajine pochádza od dvoch ďalších výrobcov, spoločnosti Pfizer-BioNTech a Moderna, ktorí spoločne dodávajú viac ako 23 miliónov dávok vakcíny týždenne, poznamenáva The New York Times. Pri použití týchto vakcín zatiaľ neboli zistené žiadne vážne komplikácie, píšu noviny.

Pozastavenie liečby spoločnosťou Johnson & Johnson by mohlo výrazne skomplikovať americké očkovacie úsilie v čase, keď mnohé štáty čelia prudkému nárastu nových prípadov koronavírusu, dodáva NYT. Regulačné orgány v Európe sa obávajú podobného problému s ďalšou vakcínou proti koronavírusom, ktorú vytvorila spoločnosť AstraZeneca a odborníci z Oxfordskej univerzity.

V marci začali krajiny EÚ pozastaviť očkovanie vakcínou AstraZeneca pre správy o krvných zrazeninách u niektorých očkovaných pacientov. Z 34 miliónov ľudí, ktorí dostali vakcínu vo Veľkej Británii, EÚ a ďalších troch krajinách, bolo 222 diagnostikovaných s trombózou. Európska agentúra pre lieky (EMA) neskôr uviedla, že prínos vakcíny AstraZeneca preváži riziká.

Spoločnosť identifikovala šaržu lieku, ktorá nespĺňala štandardy kvality. Americký drogový regulátor zahájil hodnotenie proti vznikajúcim biologickým riešeniam a jeho akcie klesajú o 14,5 ˇ%.