KURSIV: v Kazachstane testujú päť typov nových vakcín

NURSULTAN – Kazašskí vedci začali vyvíjať vakcínu proti koronavírusu COVID-19 v mene ministerstva školstva a vedy. Vývoj vykonáva Národné centrum pre biotechnológie a Výskumný ústav pre problémy biologickej bezpečnosti, správy o coronavirus2020.kz. Informuje o tom kazašský denník Kursiv, ktorý spolupracuje s denníkom The Wall Street Journal. na základe licencie zverejňuje jeho články.

Pravidelne sa vyskytujú ohniská koronavírusových infekcií vo svete: v roku 2002 sa v Číne objavila SARS (závažný akútny respiračný syndróm), v roku 2012 sa objavil MERS, ide respiračný syndróm na Strednom východe,  v Saudskej Arábii a v roku 2019 sa zistil koronavírusový COVID19, ktorý získal pandemický charakter. Zahraniční epidemiológovia naznačujú, že v dôsledku vysokej nákazlivosti (nákazlivosti) môže koronavírusová infekcia COVID19 nadobudnúť sezónny charakter. Vytvorenie očkovacej látky je preto nevyhnutným opatrením na zabezpečenie hygienického a epidemiologického blahobytu Kazachstanu.

Kazašské organizácie zhromaždili dostatočné skúsenosti, majú modernú vedeckú základňu a vysokokvalifikovaných pracovníkov na riešenie problémov spojených s rozvojom výrobných technológií, testovaním a poskytovaním domácich liekov pre domácnosť, ktoré nie sú menej účinné ako zahraničné analógy. Na konci januára vedci z Národného centra pre biotechnológie vyvinuli spoľahlivý, vysoko citlivý testovací systém počas 6 dní, ktorý umožnil rýchlo odhaliť prípady koronavírusu COVID-19. Účinnosť a vysoká citlivosť kazašského testovacieho systému sa potvrdzuje porovnaním so získanými ruskými a čínskymi diagnostikami.

„Vedecký výskumný ústav pre otázky biologickej bezpečnosti“ Vedeckého výboru ministerstva školstva a vedy, vyvinul vakcíny proti vtáčej a prasacej chrípke. Za viac ako 60 rokov histórie ústav nazhromaždil obrovské skúsenosti v oblasti biologickej bezpečnosti, biotechnológie, virologie, mikrobiológie a imunológie. Vedci z vedeckej Inštitúcie vyvinuli a uviedli na trh viac ako 60 druhov liekov vrátane 30 vakcín, 16 testovacích systémov a viac ako 15 rôznych biologických produktov. Tento inštitút má jedinečnú databázu genetickej knižnice vírusov.

V rámci programu vývoja vakcíny sa vytvorí päť modelových vakcín pomocou najmodernejších metód biotechnologického a genetického inžinierstva. Podobné technológie používajú svetoví lídri v oblasti výroby vakcín. Z piatich typov vakcín sa vyberie najúčinnejšia a technologicky najvyspelejšia vakcína na vykonávanie klinických skúšok.

Koronavírus sa objavil v Kazachstane 13. marca 2020. V tento deň boli zaznamenané štyri prípady. U  Pripomeňme si, že výnimočný stav v Kazachstane  bude platiť do 15. apríla. Od 19. marca sa v Nur-Sultane a Almaty zaviedla karanténa.