Antony John Blinken a Sergej Lavrov spolu hovorili o spolupráci vedcov krajín v sfére výskumu vakcín

MOSKVA / WASHINGTON – Ruská federácia a USA hľadajú cesty spolupráce v oblasti mikrobiológie, vývoja vakcín a iných oblastí vedy.

Vyplynulo to z nedávneho rozhovoru ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova a štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Antonyho Johna Blinkena. Sergej Lavrov to spomenul na jednej zo svojich tlačových konferecnií.

“S americkým partnerom sme dotkli tému Sputnik V. Zagratuloval nám k tomu, že vakcína prináša výsledky. Dohodli sme sa rozvíjaní kontaktov medzi americkými a ruskými laboratóriami, vedcami a výrobcami očkovacích látok. Preskúmame možnosti vzájomnej spolupráce na tomto fonte. Komunikujeme s našimi európskymi kolegami v tejto oblasti. Celý rad krajín má záujem o kúpu a výrobu ruskej vakcíny na svojom území,” povedal Sergej Lavrov.

Kancelárka Nemeckej spolkovej republiky telefonovala s prezidentom Ruskej federácie Vladimírom Putinom a venovali sa téme možnej výroby vakcíny v Nemecku.

Autor ruskej vakcíny Národné výskumné centrum epidemiológie a mikrobiológie a britsko-švédska firma Astra-Zeneca rokovali a podpísali zmluvu, ktorá by umožnila vyrábať spoločnú vakcínu.

“Myslím si, že spolupráca krajín pri vývoji vakcín a jej distribúcie je zásadná. Všetkými piatimi sme za,” poznamenal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Slovenskí ministri  Jaroslav Naď, Veronika Remišová, Ivan Korčok a jeho štátny tajomník Martin Klus sa zatiaľ nevyjadrili k spolupráci vedcov z Ruskej federácie s vedcami so Spojených štátov amerických. Poslanec Európskeho parlamentu Michal Šimečka a niekdajší politik František Šebej možnosť americko-ruskej spolupráce nekomentovali.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.

2 thoughts on “Antony John Blinken a Sergej Lavrov spolu hovorili o spolupráci vedcov krajín v sfére výskumu vakcín

Comments are closed.