Saudská Arábia a Rusko testujú na 6000 ľuďoch vakcínu Sputnik Light

MOSKVA / RIJÁD – V Saudskej Arábii a v Ruskej federácii sa začalo medzinárodné testovanie novej vakcíny Sputnik Light. Informuje o tom v svojom blogu primátor mesta Moskva Sergej Sobianin na stránke www.sobyanin.ru.

Na medzinárodných klinických skúškach sa zúčastňuje 6 000 ľudí. Jedna polovica v Saudskej Arábii a druhá v Ruskej federácii.

„Dnes začíname medzinárodné klinické skúšky vakcíny Sputnik Light,” napísal starosta. „Nový liek vyvinutý v inštitúte Gamaleja je navrhnutý tak, aby eliminoval hlavnú nevýhodu klasického vakcíny Sputnik V – prítomnosť dvoch zložiek podávaných pacientovi s rozdiel niekoľkých týždňov. “ Sobjanin poznamenal, že pri očkovaní Sputnik Light bude potrebné prísť na kliniku iba raz a imunita sa vytvorí týždeň po očkovaní a dosiahne maximum za štyri týždne. “

Sergej Sobjanin poukázal na to, že vakcína Sputnik Light už prešla prvými fázami testovania. “Každý, kto ju dostal, si vytvoril imunitu proti COVID-19. A samotnú drogu telo prijalo ako bežnú vakcínu,” napísal starosta.

Podľa vyhlásení Kirilla Dmitriva, výkonného riaditeľa Ruského fondu pre priame investície, dostal fond v prvom decembrovom týždni predbežné žiadosti o nákup 1,2 miliardy dávok vakcíny z viac ako 50 krajín. V 40 krajinách bola podaná žiadosť o schválenie vakcíny. Spoločnosť RFPI podala 29. januára 2021 žiadosť u Európskej liekovej agentúry (EMA) o registráciu ruskej vakcíny v Európskej únii.

Na konci novembra 2020 spoločnosť RDIF oznámila, že náklady na jednu dávku vakcíny Sputnik V pre medzinárodné trhy budú nižšie ako 10 dolárov, čo ju robí oveľa dostupnejšou v porovnaní s vakcínami mRNA od iných výrobcov.

Po predbežnej dohode sa 15. januára 2021 v Brazílii začala výroba vakcíny Sputnik V. Došlo k dohode o výrobe viac ako 300 miliónov dávok vakcíny ročne v Indii. Očakáva sa, že vakcínu na dodávky na zahraničné trhy budú vyrábať medzinárodní partneri RDIF v Indii, Brazílii, Číne, Južnej Kórei a ďalších krajinách. Šéf RFPI Kirill Dmitriev začiatkom decembra odhadoval, že do marca 2021 by svet mohol vyrobiť až 30 miliónov vakcín mesačne.

Prvá šarža vakcíny Sputnik V do Argentíny 24. decembra 2020 2. februára 2021. Globálny denník The Wall Street Journal poznamenal, že už existujú objednávky a predbežné dohody pre 2,4 miliardy dávok vakcíny Sputnik V.

Autorom vakcíny je Národné výskumné centrum epidemiológie a mikrobiológie N. F. Gamaleja Ústav má 130 rokov. Vedie ho Alexander Gintsburg. Vznikol v roku 1891 ako Súkromný chemicko-mikroskopický a bakteriologický kabinet  как Частный химико-микроскопический и бактериологический кабинет F. М. Blumenthala.

V rozhovore, ktorý zverejnil portál www.jewishmagazine.ru  počas stretnutia moskovského klubu Solomon povedal: “Vakcínu sme dokázali urobiť vďaka tomu, že mám k dispozícii najlepší kolektív z hľadiska intelektuálneho a vedeckého potenciálu. Akákoľvek americká univerzita bude závidieť tomuto kolektívu, ktorá je v ústave.”

Ruská federácia a USA hľadajú cesty spolupráce v oblasti mikrobiológie, vývoja vakcín a iných oblastí vedy. Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal, že o tom hovoril počas rozhovoru s americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Johnom Blinkenom.

“Povedal, že sa s americkým partnerom dotkli tému Sputnik V. Zagratuloval nám k tomu, že vakcína prináša výsledky. Dohodli sme sa utužení spolupráce medzi ruskými a americkými laboratóriami, vedcami, výrobcami. Pozrieme sa na to, kde existujú možnosti vzájomnej spolupráce na tomto fonte.”

Spoločné testovanie vakcíny Sputnik Light slovenskí politici zatiaľ nekomentovali.