Cvičíme jogu s Andreou Tkáčovou – Ľah s nohami opretými o stenu a spustenými doširoka do V (variácia pozície “Viparita Karhani”)

BRATISLAVA – Predstavujeme ďalší relaxačný jógový cvik. Tentoraz sa jedná o variáciu na už predstavenú pozíciu ľahu s nohami opretými o stenu. 

Základný opis pozície

Pozícia “Ľah s nohami opretými o stenu a spustenými doširoka do V“ priamo nadväzuje na “Ľah s nohami opretými o stenu”, vychádzajúc z pravidiel pre pozíciu Šavasána – “Mŕtvolka” (odporúčam preto prečítať si popis k tejto predošlej pozícii pre pochopenie konceptu a pozadia uvoľnenia sa.)

Prečo a Účinok:

Táto variácia zlučuje všetky výhody pózy Ľahu s nohami opretými o stenu a pridáva bonus strečingu vnútornej strany nôh! Tade preteká energetická dráha pečene, čo sa hodí stimulovať predovšetkým na jar. Podľa Tradičnej čínskej medicíny, na ktorú nadväzuje tento systém relaxačnej jogy (Yin joga a tiež Restoratívna joga), v jarných mesiacoch vládne element Drevo / Strom, ktorému prináleží orgán pečeň. Podporiť ju vieme práve aj napríklad týmto cvikom, kde natiahneme či automasážou stimulujeme príslušnú časť svalovo – šľachovej línie vnútornej strany stehien.

Kedy cvičiť?

Opäť hovoríme, že je to relaxačná pozícia, čiže vhodná je kedykoľvek počas dňa a aj pred spánkom pre všetkých, ktorí nemôžu zaspať. Taktiež poslúži tým, ktorí zaspávajú s určitým napätím v tele či mysli. Pamätajme, že pri tom vedome dýchame. Rovnomerné, pokojné a jemné dýchanie zjemňuje nervy a stišuje myseľ. Dovoľte si ľahnúť takto na chrbát a dvihnúť nohy skutočne aj niekoľkokrát za deň. Je to veľmi liečivé. Odľahčíte tak svojej chrbtici, nohám aj mysli. Upozorním však, že pre nohy z vnútorných strán sa tu jedná skutočne o výdatný statický strečing a preto choďte do pozície už rozcvičení a zahriati. Ráno “nastudeno” by mohlo cvik mohol byť nebezpečný. Pre plný efekt by som odporučila cvičiť túto pózu po dobu 10-15 minút, alebo napríklad si len ľahnúť po dobu jednej minúty alebo dve bude stačiť. Počas svojho pobytu v polohe pozorujte dych a taktiež telesné aj duševné pocity, ktoré sa vyskytujú v tele.

Dĺžka:

V pozícii zotrváme podľa potreby cca 0,5 – 5 min minút.

Ako – Technika pozície

Priveďte svoje telo do pozície “Ľah s nohami opretými o stenu” (“Viparita Karhani”). Trup sa nachádza ležmo na chrbte a kolmo voči stene v dotyku až po kostrč. Následne otvoríte priestor medzi nohami ich spustením do strán a vytvoríte tak nimi písmeno V. Päty sa naďalej opierajú o stenu a kolená sú bez pokrčenia. Keď, tak len veľmi zľahka. Dovoľte nohám klesnúť do ich maxima v oboch stranách. To samozrejme záleží od otvorenosti bedrových kĺbov a tiež od schopnosti natiahnutia svalov vnútorných stehien. Pracuje len gravitácia, nohy svalovou aktivitou (stiahnutím, napätím) nedržíte. Po chvíli v uvoľnenom spustení pocítite ľahký diskomfort – a to je signál, že nateraz stačí a k pozícii sa je vhodné vrátiť zas nabudúce, napr. ob-deň. Z pozície vyjdete nasledovne. Nohy spojíte, pokrčíte, necháte kolenami chvíľu vyvesené nad hrudníkom pre uvoľnenie a oddych a môžete ich aj objať rukami, potom sa odtlačíte od steny a cez boky a oporu rúk sa pomaly posadíte. Vhodné je zotrvať ešte chvíľu s nohami vystretými v pozícii Mŕtvolky (Šavasana).

Neváhajte klásť otázky a dajte mi vedieť, ako vám môžem pomôcť pri rozvíjaní dôslednejšej praxe jogy a všímavosti. Ďakujem, že so mnou cvičíte. Najbližšia spoločná hodina sa venuje partnerovi pečene – žlčníku. Bližšie info a prihlásenie cez: https://a-tka.webnode.sk/yin-joga-meridiany/

 

 

 

 

Andrea Tkáčová

Andrea Tkáčová

Joga ma naviedla na osobnu cestu k zdravsiemu, celistvejsiemu, vedomejsiemu bytiu. To s radostou zdielam na svojich hodinach jogy a cez rozne terapie pre telo a ducha. Mojou laskou je aj hudba.