Kirill Dmitriev pre CNN: vakcína Johnson & Johnson má tú istú konštrukciu ako ruská vakcína Sputnik V

MOSKVA –  Riaditeľ štátneho Ruského fondu priamych investícií Kirill Dmitriev pre rozhovore pre CNN  uviedol, že firma Johnson & Johnson ma takú istú konštrukciu ako prvá dávka vakcíny Sputnik V. 

K procesu registrácie vakcíny v Európskej únii povedal, že “kľúčové je, že postup preskúmania sa začal. Boli vymenovaní spravodajcovia z troch krajín a budeme veľmi otvorení poskytovaniu informácií o Sputniku V, ako aj o našich výrobných zariadeniach.”

Ruská federácia od júna môže podľa jeho slov Európskej únii poskytnúť asi 50 miliónov dávok. To bude stačiť asi na preočkovanie 10% obyvateľstva Európskej únie.Nesnažíme sa prezentovať ako veľkí záchrancovia Európy, môžeme jednoducho hrať svoju úlohu. Proces očkovania obyvateľstva v Rusku prebieha veľmi dobre a musíte sa iba oboznámiť s číslami. Napríklad, ak sa pozriete na počet tých Rusov, ktorí boli úplne zaočkovaní, je ich dvakrát toľko ako v Spojenom kráľovstve, povedal Pre CNN Kirill Dmitriev.

“Napríklad vám môžem povedať – vôbec prvýkrát -, že v auguste minulého roku, ešte predtým, ako bola vakcína zaregistrovaná v Rusku, sme kontaktovali Moncefa Slaouiho, šéfa operácie Warp Speed ​, ktorá riadi program vývoja vakcín v Spojených štátoch a povedali mu:„ Pozri , máme vakcínu, myslíme si, že je efektívna, poďme na nej spoločne pracovať. Myslíme si, že bude skvelé, ak spojíme sily. “ Poznamenal riaditeľ ruského fondu.

“O tri týždne neskôr sme dostali na oplátku slušné nie. Myslím, že viete, že v Európe už spolupracujeme s Maďarskom a Slovenskom a vidíme veľký záujem z Talianska, Rakúska, Českej republiky a ďalších krajín. Nesmieme si nechať ujsť príležitosť zachrániť ľudské životy. Som presvedčený, že toto by mal byť kľúčový motív. Je potrebné pripustiť, že naša vakcína je z 91,6% účinná, ako sa uvádza v článku Lancet, na základe bezpečného ľudského adenovírusového vektora. Toto by malo byť stredobodom pozornosti, nie politika,” povedal Kirill Dmitriev.

Na negatívnom imidži ruskej vakcíny sa podpísali Financial Times, BBC a mnohé iné médiá, uviedol pre CNN Kirill Dmitriev.