Bloomberg: straty investorov a meškanie vakcinácii

BRUSEL – Tempo očkovania proti koronavírusom v Európe znepokojuje investorov, informovala agentúra Bloomberg. Podľa nej by oneskorenie obnovenia podnikania o jeden alebo dva mesiace mohlo stáť ekonomiku EÚ od 50 miliárd EUR do 100 miliárd EUR.

„Pomalé“ tempo očkovania proti koronavírusom v Európe znepokojuje investorov, pretože by to mohlo oddialiť hospodárske oživenie a obnovenie podnikania v EÚ, uviedla agentúra Bloomberg. Zatiaľ európsky akciový trh vykazuje dobré výsledky po tomto zhromaždení, najmä na pozadí klesajúcich technologických akcií v USA. Európske fondy však zaznamenávajú odlev kapitálu už tretí týždeň po sebe, poznamenala agentúra. Bank of America a BlackRock Investment zasa varovali, že pokračujúci nárast výskytu koronavírusu by mohol narušiť súčasné investičné stratégie. Podľa Simy Shah, hlavnej stratégie spoločnosti Principal Global Investors, očkovanie v Európe brzdí byrokracia a protichodné vyhlásenia úradov. Prekáža mu tiež politický boj, prerušenie dodávok a odpor komunity, poznamenal Bloomberg.
V Európskej únii sa na 100 obyvateľov v priemere vykonalo 8,96 očkovania, vyplýva to zo sledovacích údajov agentúry. Pre porovnanie: v USA je to 26,48, vo Veľkej Británii – 34,26 dávok Vďaka novým zmluvám o vakcínach a zvýšenej produkcii bude EÚ schopná zaočkovať 75% dospelých do konca augusta – čo je zhruba o dva mesiace skôr, ako sa očakávalo, predpovedá výskumná firma Airfinity.
Pre investorov je však stále neskoro: letné mesiace sú kritické a premeškanie druhej sezóny cestovného ruchu v rade predstavuje pre EÚ riziko, uviedol Athanasios Vamvakidis, stratég Bank of America. Tento týždeň talianske úrady zablokovali vývoz zásielky koronavírusovej vakcíny vyvinutej britsko-švédskou farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou do Austrálie. Šarža bola vyrobená v miestnom závode a predstavovala 250 tisíc dávok.
Talianske ministerstvo zahraničia usúdilo, že je príliš veľké v porovnaní s objemom vakcíny dodanej do Talianska a ďalších krajín EÚ. Po rozhodnutí Talianska francúzske úrady povolili aj blokovanie dodávok vakcín z COVID-19 mimo Európskej únie. Na konci februára vyšlo najavo, že AstraZeneca v druhom štvrťroku 2021 dodá do európskych krajín o polovicu menej dávok vakcíny, oproti plánu, podľa zmluvy menej ako 90 miliónov namiesto 180 miliónov dávok. O mesiac skôr spoločnosť informovala, že kvôli technickým problémom zaostala o dva mesiace za výrobným programom.
Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.