ZDF: Hans Chichutek hovorí o trombózach v mozgu

BERLÍN – Inštitút, ktorý odporučil nemeckým orgánom pozastaviť používanie vakcíny AstraZeneca, vysvetlil, že lekári zistili „špeciálny typ trombózy mozgových žíl“. Nevylúčil, ani úplne nepotvrdil, súvislosť s očkovaním. Rozhovor s ním zverejnila nemecká televízna stanica ZDF

Nemecký inštitút Paula Ehrlicha, ktorý odporučil nemeckým úradom pozastaviť používanie očkovacej látky proti koronavírusom AstraZeneca, vysvetlil, že odborníci identifikovali nové prípady „špeciálneho typu trombózy mozgových žíl“. Šéf inštitúcie Klaus Chichutek o tom povedal v rozhovore pre kanál ZDF. Zistenia nie sú potvrdené vedcami z iných krajín. Svoje stanovisko zverejnil aj samotný inštitút. 

Podľa riaditeľa ústavu sú od piatku zaregistrované nové prípady trombózy a je možné, že je to kvôli očkovaniu. Nemecké ministerstvo zdravotníctva sa rozhodlo v pondelok 15. marca 2021 pozastaviť používanie vakcíny, kým nebude úplne pochopená možná súvislosť medzi podaním lieku a tvorbou krvných zrazenín.

Klaus Chichutek vysvetlil, že aj keď sú prípady trombózy veľmi zriedkavé, je potrebné úplne vylúčiť možnosť, že je to spôsobené vakcínou.

Európske krajiny začali pozastavovať používanie vakcíny AstraZeneca po správach o vedľajších účinkoch vrátane úmrtí. Celkovo viac ako 15 európskych krajín úplne alebo čiastočne opustilo drogu, najmä Francúzsko, Taliansko, Rakúsko, Estónsko, Španielsko. Okrem Európy bolo používanie vakcíny pozastavili v niektorých krajinách Ázie a Afriky. Pozastavenie používania sa využíva na skúmanie vedľajších účinkov vakcíny. Neznamená to ukončenie používania vakcíny britsko-švédskej firmy Astra Zeneca.

Inštitút Paula Ehrlicha (Paul-Ehrlich-Institut – Bundesinstitut für Impfstoffe und biomedizinische Arzneimittel, PEI) je nemecká federálna agentúra a regulačný orgán pre lekárstvo, ako aj výskumná inštitúcia pre vakcíny a biomedicíny. Vznikol v roku 1896. Je podriadená nemeckému Spolkovému ministerstvu zdravotníctva. Je spolupracujúcim strediskom WHO pre zabezpečenie kvality krvných produktov a diagnostických prístrojov in vitro. Inštitút sa nachádza v Hesensku v meste Langen neďaleko Frankfurtu nad Mohanom. Je pomenovaný podľa svojho zakladajúceho riaditeľa, imunológa a laureáta Nobelovej ceny Paula Ehrlicha.