Sputnik V schválili v tridsiatich siedmych krajinách

MOSKVA – Ruský fond priamych investícií (RFPI) oznámil, že ruskú vakcínu proti koronavírusu Sputnik V používajú v tridsiatich siedmych krajinách sveta, ktorých celková populácia presahuje 1,1 miliardy ľudí.

Dnes je Sputnik V registrovaný v Rusku, Bielorusku, Argentíne, Bolívii, Srbsku, Alžírsku, Palestíne, Venezuele, Paraguaji, Turkménsku, Maďarsku, Spojených arabských emirátoch, Iráne, Guinejskej republike, Tunisku, Arménsku, Mexiku, Nikaragui, Republike srbskej (subjekt Bosna a Hercegovina), Libanone, Mjanmarsku, Pakistan, Mongolsku, Bahrajne, Čiernej Hore, Svätom Vincente a Grenadíne, Kazachstane, Uzbekistane, Gabone, San Maríne, Ghane, Sýrii, Kirgizsku, Guyane, Egypte, Hondurase a Guatemale.

Na oficiálnej stránke vakcíny Sputnik V nie je ani jeden riadok o tom, že by Vláda SR rokovala o nákupe vakcíny, alebo jej licenčnej výrobe na území Slovenskej republiky, alebo na území mesta Trnava.

Kirill Dmitriev, generálny riaditeľ Ruského fondu priamych investícií (RDIF), uviedol: „Dnes sme prekročili dôležitý míľnik: celková populácia 37 krajín, v ktorých je vakcína Sputnik V registrovaná, presiahla 1,1 miliardy ľudí. Naďalej budeme spolupracovať s Latinskou Amerikou, Severnou Amerikou, Európou, Afrikou, Blízkym východom a Áziou pri záchrane životov a obnove ekonomík. Spoločne sme silnejší! “

Vakcína Sputnik V bola registrovaná Ministerstvom zdravotníctva Ruskej federácie 11. augusta 2020 ako prvá vakcína proti COVID-19 na svete.  Už 11. novembra 2020 podľa agentúry Reuters Ruská federácia oznámila, že účinnosť vakcíny je 92 %.