Nature Communication: čo predlžuje ľudský život

NEW YORK – Americkí vedci pomenovali neočakávaný faktor ovplyvňujúci dĺžku života. O výsledkoch ich výskumu informuje článok publikovaný v časopise Nature Communications.

Odborníci zistili vzťah medzi indexom omega-3 mastných kyselín a pravdepodobnosťou predčasnej smrti. Po preskúmaní údajov o 42 tisíc občanoch rôznych krajín si odborníci všimli, že u tých, ktorí mali vyšší index eikosapentaénových, dokozapentaénových a dokozahexaénových kyselín, bola v priemere o 13 percent nižšia pravdepodobnosť predčasného úmrtia ako u tých, v ktorých krvi bol index uvedený nižšie. Zároveň bolo pravdepodobnejšie, že tí, ktorým tieto kyseliny chýbali, zomierajú na rakovinu, kardiovaskulárne choroby a iné podobné choroby.

Je potrebné poznamenať, že odborníci si už dlho kladú otázku, ako je hladina omega-3 spojená s chorobami ovplyvňujúcimi srdce, mozog, kĺby a zrak, len niekoľko zástupcov vedeckej komunity však venovalo pozornosť možnému spojeniu týchto kyselín s dĺžkou života.

Vedci zúčastnení na štúdii uviedli, že ich pozorovania vedú k záveru, že mastné kyseliny obsiahnuté v morských plodoch môžu mať pozitívny vplyv na ľudské zdravie a spomaliť proces starnutia.

Odborníci na výživu vytvorili zoznam desiatich najlepších potravín, ktoré predlžujú mladosť.