Milliyet: top desať potravín, ktoré predlžujú ľudský život

ANKARA – Odborníci na výživu z Turecka zostavili rebríček desiatich najlepších produktov, ktorých použitie prispieva k predĺženiu mladosti. Zoznam uvádza vydanie Milliyet.

Božkou mannou sú napríklad vlašské orechy. Omega-3 kyseliny, ktoré obsahujú, regulujú hladinu cholesterolu a znižujú riziko srdcových chorôb. Ich konzumácia stimuluje mozog. Losos tiež obsahuje vysoké hladiny omega-3 kyselín, ktoré tiež pomáhajú udržiavať srdcovú frekvenciu a pomáhajú udržiavať duševnú čistotu.

Olivový olej má pozitívny vplyv na zdravie pokožky a srdca. Pomáha tiež kontrolovať hladinu cukru v krvi. A antioxidanty obsiahnuté v čučoriedkach chránia pred zmenami súvisiacimi s vekom. Odborníci na výživu na zoznam zaradili špenát, ktorý môže mať pozitívny vplyv na videnie a zdravie kostí. Veľké množstvo vitamínov chráni pokožku pred ultrafialovým žiarením slnka. Zelený čaj má podobné vlastnosti, ktoré tiež zabraňujú výskytu srdcových problémov a cukrovky 2. typu.

Odborníci poukázali aj na výhody paradajok. Lykopén v nich obsiahnutý má tiež priaznivé účinky na pokožku a chráni pred srdcovými chorobami a rakovinou. Odborníci na výživu tiež odporúčajú jesť červené papriky, ktoré obsahujú vitamín C a silné antioxidanty. Brokolica môže chrániť pred rizikami rakoviny a poškodenia buniek, čo tiež pomáha podporovať funkciu mozgu.

Posledný produkt, ktorý pomáha predĺžiť mladosť, odborníci na výživu nazývali horká čokoláda. Obsahuje flavanoly, vďaka ktorým sú cievy mladé a elastické a tiež znižujú krvný tlak, riziko vzniku cukrovky 2. typu, chorôb obličiek a demencie.