USA: sladké nápoje sú zlo pre učenie a pamäť detí

GEORGIA – Americkí vedci z univerzít v štátoch Georgia a Južná Karolína  urobili sériu experimentov a zistili nečakané následky konzumácie sladkých nápojov. Podľa výskumu zverejneného na portáli Science Daily cukrové nápoje zhoršujú pamäť a učenie detí.

V priebehu štúdie si odborníci všimli, že potkany, ktorým bola v mladom veku poskytnutá sladená voda, trpeli rizikom problémov s pamäťou. V dôsledku konzumácie sladkých nápojov u experimentálnych hlodavcov sa zmenilo zloženie črevných baktérií, čo nepriaznivo ovplyvnilo fungovanie mozgu.

Vedci plánujú uskutočniť množstvo experimentov a zistiť, či je možné pomocou zdravého životného štýlu zbaviť sa negatívnych účinkov pitia sladených nápojov na začiatku života.

Predtým v časopise Journal of the American College of Cardiology zverejnili výsledky vedeckej práce, podľa ktorých boli nápoje s obľúbenými umelými sladidlami potenciálne nebezpečné a môžu zvyšovať riziko kardiovaskulárnych chorôb. Do analytickej štúdie bolo zapojených 104 760 dobrovoľníkov.

Verejne je známe, že nápoj CocaCola obľubuje predseda strany Smer-sociálna demokracia Robert Fico.