Rusko: Alexander Gintsburg o vakcíne Sputnik Light

MOSKVA – Vakcína proti koronavírusom Sputnik Light zníži zaťaženie zdravotnej starostlivosti a zníži maximálny výskyt vírusu COVID – 19.

Riaditeľ Národného výskumného centra pre epidemiológiu a mikrobiológiu N. F. Gamaleja Alexander Gintsburg rozprával o ľahšej verzii vakcíny Sputnik V v éteri televízneho kanálu „Rusko 24“, informuje RIA Novosti.

„Bude oveľa menej závažných prípadov, ktoré si budú vyžadovať hospitalizáciu, a tak prekoná vrchol choroby v oveľa miernejších podmienkach. To prinesie menej ľudským obetí.“ dodal Gintsburg.

Zároveň spresnil, že ľahká vakcína sa bude používať v tých krajinách, kde nie je možnosť kúpiť si dvojzložkovú vakcínu. V Rusku budú naďalej očkovať vakcínou Sputnik V.

Vývoj „ľahkej vakcíny“ proti koronavírusu ohlásil ruský prezident Vladimír Putin a mala by byť dostupná už vo februári. Podľa hlavy štátu bude variácia vakcíny rýchlejšie vytvárať protilátky v tele a úroveň ochrany vakcínou dosiahne 85 percent.

Dňa 11. januára vydalo Ministerstvo zdravotníctva Ruskej federácie povolenie na vykonávanie klinických pokusov so Sputnik Light. Testy robí Národné výskumné centrum pre epidemiológiu a mikrobiológiu N. F. Gamaleja

Ako vyplýva zo záznamu v štátnom registri, testy sa začali 8. januára, ich ukončenie je naplánované na december 2021. Testov sa zúčastní 150 dobrovoľníkov. Liečivo je roztok na intramuskulárne podanie, jedna dávka je 0,5 ml. Testy sa uskutočnia na Sečenovovej univerzite v Moskve a dvoch organizáciách v Petrohrade – Výskumnom centre pre ekologickú bezpečnosť a Výskumnom ústave chrípky A. A. Smorodintseva.