Štátny ústav pre kontrolu liečiv stále neodobril použitie vakcíny Sputnik V

BRATISLAVA – Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) neprijal odborné stanovisko k pomeru prínosov a rizík vakcíny Sputnik V kvôli nedostat

Dôvodom sú chýbajúce údaje od výrobcu, nekonzistentnosť liekových foriem a nemožnosť vzájomne porovnávať šarže používané v rôznych štúdiách a krajinách. Stanovisko 30. marca zaslal ministerstvu zdravotníctva. Informovala o tom hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.

Hovorkyňa ŠUKL Magdaléna Jurkemiková napísla: “Laboratórne testy zodpovedajú niektoré otázky o farmaceutickej kvalite vakcíny, len na základe laboratórnych testov však nie je možné prijať záver o účinnosti a bezpečnosti u ľudí.

Vakcínu Sputnik V vyvinuli v Ruskej federácii.  Klinickú štúdiu o vakcíne zverejnil britský časopis Lancet.

Vakcínu zhodnotila aj agentúra Bloomberg. Napísala, že ruská vakcína Sputnik V, na ktorú sa pôvodne na Západe pozeralo skepticky, sa teraz stala svetovo obľúbenou v boji proti pandémii.

Ako novinári poznamenali, krajiny začali „stáť v rade” na vakcínu. Je to po zverejnení výsledkov tretej fázy klinických štúdií v prestížnom lekárskom časopise The Lancet, ktorá potvrdila vysokú účinnosť Sputniku V – až 91,6%.

Autori materiálu zdôraznili, že v globálnom boji proti pandémii získala „rasa vakcín“ geopolitický význam: vlády sa snažia prekonať obrovské sociálno-ekonomické škody po zavedení reštriktívnych opatrení. Táto situácia dáva Rusku výhodu – ako jednej z mála krajín, v ktorých vedci dokázali vytvoriť vysoko kvalitnú vakcínu.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.