Bloomberg: Sputnik V je najväčší prelom vo vede

MOSKVA / NEW YORK – Ruská vakcína Sputnik V, na ktorú sa pôvodne na Západe pozeralo skepticky, sa teraz stala svetovo obľúbenou v boji proti pandémii. Informovala agentúra Bloomberg.

Ako novinári poznamenali, krajiny začali „stáť v rade” na vakcínu. Je to po zverejnení výsledkov tretej fázy klinických štúdií v prestížnom lekárskom časopise The Lancet, ktorá potvrdila vysokú účinnosť Sputniku V – až 91,6%.

Autori materiálu zdôraznili, že v globálnom boji proti pandémii získala „rasa vakcín“ geopolitický význam: vlády sa snažia prekonať obrovské sociálno-ekonomické škody po zavedení reštriktívnych opatrení. Táto situácia dáva Rusku výhodu – ako jednej z mála krajín, v ktorých vedci dokázali vytvoriť vysoko kvalitnú vakcínu.

 

Ako uviedli vedci z centra Gamaleya, vakcína zároveň plne chráni pred závažnými prípadmi COVID-19. Sputnik V je tak prvým liekom na svete na prevenciu COVID-19. Ruské ministerstvo zdravotníctva ju zaregistrovalo v polovici augusta.

Premiér Slovenskej republiky Igor Matovič vyjadril želanie vyrábať vakcínu na Slovensku. Z ruskej strany Finančným novinám nikto nepotvrdil, že Vláda SR vedie rozhovory o výrobe vakcíny Sputnik V v licencii. Tlačové oddelenie Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku o prípadných rokovaniach pre Finančné noviny povedalo, že “nič také sme nepočuli.”

Vakcína dostala pomenovanie Sputnik podľa prvej umelej družice Zeme. Zväz sovietskych socialistických republík ju vypustil na obežnú dráhu 4. októbra 1957. Volala sa Sputnik-1. Sputnik V znamená Sputnik Vekcine.