ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – ekonomický rast

Ekonomický rast je nárast objemu výroby tovarov a služieb v uvažovanom ekonomickom systéme (v krajine, regióne, svete). Meradlom ekonomického rastu je nárast reálneho HDP ako celku alebo HDP na obyvateľa.

Základy teórie ekonomického rastu a rozvoja vytvoril Joseph Schumpeter na začiatku 20. storočia [3]. K teórii rastu a vývoja prispeli aj Simon Kuznets, Fernand Braudel, Theodor Schultz, Gary Becker, Michael Porter, Nikolaj Kondratyev a ďalší vedci. Joseph Schumpeter ako prvý zaviedol rozdiel medzi ekonomickým rastom a rozvojom a definoval podstatu inovácií ako hlavnej hybnej sily hospodárskeho rastu. Joseph Schumpeter vo svojej základnej vedeckej práci – monografii „Teória hospodárskeho rozvoja“, ktorá bola prvýkrát publikovaná v roku 1911, definoval ekonomický rast ako kvantitatívne zmeny – zvýšenie výroby a spotreby rovnakého tovaru a služieb v priebehu času. Ekonomický rozvoj Joseph Schumpeter definoval ako pozitívne kvalitatívne zmeny, inovácie vo výrobe, vo výrobkoch a službách, v oblasti manažmentu, v iných sférach života a druhoch ekonomických aktivít v štáte.

Joseph Schumpeter označil inovácie za hlavnú lokomotívu rozvoja a pokroku, ako aj podnikateľský zdroj, ktorý vytvára dopyt po inováciách a ich prebytočnú ponuku, kde rast sú kvantitatívne zmeny a rozvoj sú kvalitatívne pozitívne zmeny zamerané na rast a zlepšovanie kvality života. .

Na rozdiel od súboru ukazovateľov ekonomického rozvoja je ekonomický rast jednoduchším kvantitatívnym ukazovateľom. Hlavným kvantitatívnym ukazovateľom ekonomického rastu je HDP.
Reálny výkon sa zvyčajne chápe ako skutočný (to znamená zbavený inflačných faktorov) hrubého domáceho produktu (HDP), menej často – skutočného hrubého národného produktu (HNP), čistého národného produktu (NNP) alebo národného dôchodku (NI).

Ekonomický rast úzko súvisí so zvýšením všeobecnej úrovne a kvality života obyvateľstva – predĺžením strednej dĺžky života, kvality lekárskej starostlivosti, dostupnosťou kvalitného vzdelania, skrátením dĺžky pracovného dňa, bezpečnosťou občanov a podobne.