WHO: nie je problém len s pandémiou, ale aj s infodémiou vírusu, teda s falšovanými správami

ŽENEVA – Všetky dostupné informácie naznačujú, že nový typ koronavírusu je živočíšneho pôvodu a nie je výsledkom manipulácie a nebol tiež umelo vytvorený v laboratóriách alebo inde. Toto dnes oznámila v Ženeve oficiálna predstaviteľka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Fadela Chaib.

„Netopiere s najväčšou pravdepodobnosťou slúžia ako environmentálny rezervoár vírusu, ale spôsob, akým sa vírus z nich dostal na ľudí,  treba ešte zistiť,“ uviedla hovorkyňa WHO novinárom na tlačovej konferencii.

Americký prezident Donald Trump minulý týždeň uviedol, že jeho vláda sa snaží zistiť, či vírus pochádza z laboratória v stredočínskom meste Wu-chan, kde sa v decembri objavila pandémia koronavírusov. Jeho pochybnosti  priniesla RTVS a mnohé iné médiá.

“Určite existuje sprostredkovateľ – ďalšie zviera, ktoré prenáša chorobu z netopierov na ľudí,” dodala F. Chaib. Okrem toho zdôraznila, že WHO bojovala súčasne s dvoma pandémiami. „Zaoberáme sa pandémiou spôsobenou vírusom, ale musíme sa zaoberať aj takzvanou infodémiou “. Keď sa objaví nový vírus, ako sa deje teraz, očakáva sa, že vznikne a rozšíri sa množstvo falošných teórií o jeho pôvode.“

Svetová zdravotnícka organizácia, (WHO World Health Organization) je medzinárodná organizácia systému OSN, vystupujúca ako koordinačné centrum v medzinárodnom verejnom zdraví. Centrálu má v Ženeve vo Švajčiarsku. SZO bola založená OSN 7. apríla 1948. Súčasný generálny riaditeľ je doktor Tedros Adhanom.