Prečo prišiel čierny pondelok cien čierneho zlata

BRATISLAVA – Ceny ropy na svetových trhoch naďalej vykazujú rekordný pokles, a to napriek prísľubom hlavných výrobcov znížiť výrobu a dodávky. Prečo sa to deje a aké môžu byť predpovede  na nasledujúce obdobie?

Po násilnom obchodovaní na New York Mercantile Exchange sa hodnota májových futures na barel ropy prvýkrát v histórii znížila pod nulu.   Americká ropa WTI stratila v hodnote okolo 56 dolárov, čo je 306%. Cena futures na ropu Brent klesla na 25,57 USD za barel. Bol to čierny pondelok čierneho zlata. Pripomeňame si, že future je termínovaný kontrakt. Znamená to, že kupujúci v apríli zaplatí predávajúcemu zálohu za to, že v máji mu predá ropu za určitú. Cena ropy na dennom trhu klesla a okeď sa od nej dpočitala od neho cena termínovaného kontraktu, konečná cana na máj dosiahla v pondelok 20. apríla 2020 mínus 40 amerických dolárov.

Množstvo ropy v amerických skladovacích zariadeniach rýchlo rastie, najmä v Cushingu v Oklahome, kam sa prepravuje spoločnosť West Texas Intermediate, pretože rafinérie klesajú s nízkym dopytom.

Odborník na katarskú ropu Ahmad al-Nuaimi povedal Al Jazeere, že americké skladovacie zariadenia na ropu budú čoskoro plné, pretože za jediný týždeň prišlo 19 miliónov barelov. To viedlo k poklesu ceny americkej ropy pod 15 dolárov za barel a potom pokračoval.

Objem ropných rezerv v tankeroch v súčasnosti 160 miliónov barelov. Ide o veľmi veľký objem, ktorý zvyšuje nadmernú ponuku na trhu.

Ceny ropy sú silne ovplyvňované súčasne dopytom aj ponukou. To predtým nebolo. Cenu ovplyvňovala len ponuka, teda ťažba.

Ceny ropy budú podľa odborníkov na jednej strane ovplyvňovať výrazný pokles dopytu, najmä zo strany  Číny, najväčšieho spotrebiteľa ropy na svete, kvôli vplyvu  pandémie koronavírusov na globálnu ekonomickú aktivitu. Na druhej strane budú zasiahnutí prítomnosťou veľkých zásob, či už na súši alebo v tankeroch na mori, ako aj slabým dopytom zo strany rafinérií.

Účastníci trhu pozorne monitorujú zmeny objemu ťažby ropy, teda je ponuky, ako aj zmeny dopytu spotrebiteľov, čo vysvetľuje ich súčasnú opatrnosť.
Apríl je mesiacom čakania na splnenie záväzkov podľa dohody krajín OPEC + a ďalších výrobcov vedených Spojenými štátmi, ktorá sa má začať v máji, ktorou sa krajiny zaviazali, že znížia ťažbu čierneho zlata.

Pokles cien, ktorý v súčasnosti sledujeme, je očakávaný jav. To naznačuje, že rast, ku ktorému došlo po uzavretí dohody, bol dočasný a ceny začali čoskoro opäť klesať.

Ak sa kríza zapríčinená pandémiou koronavírusov neskončí, dopyt po rope zostane malý a to opäť ovplyvní ceny – budú klesať ďalej. Je veľmi ťažké garantovať ceny do 40 dolárov do konca tohto roka, v prípade, že sa vyskytnú známky pandémie.

Ak však situácia zostane rovnaká ako v súčasnosti, ceny ropy WTI môžu klesnúť pod súčasnú úroveň a ceny ropy Brent môžu klesnúť pod 20 dolárov. Až do konca tohto roka nebudeme svedkami vážneho zvýšenia cien.

Cena 40 dolárov za barel je v súčasnosti nedosiahnuteľným cieľom, ale mohlo by sa to stať do konca tohto roka. Podľa jeho názoru budú ceny ropy kolísať, stúpať a klesať o päť dolárov. Nízka cena je spôsobená nadmerným počtomzásob v porovnaní so súčasným objemom svetového dopytu. Posledne menované sa znížilo v dôsledku epidémie paralyzujúcej globálnu ekonomiku.

Neexistuje potreba novej dohody medzi hlavnými producentmi ropy a zdôrazňuje význam vykonávania existujúcej dohody s cieľom stabilizovať trhy.

Podľa predpovedí bude cena ropy závisieť od poklesu zásob na jednej strane a od zvyšovania dopytu na strane druhej, čo bude zase determinovať účinnosť opatrení prijatých na boj proti koronavírusu a ekonomickému rastu, najmä v Číne.

Väčšina krajín sveta sa snažila odolávať koronavírusu a uchýlila sa k uzatváraniu hraníc, zrušeným výletom a ohláseným karanténam, ktoré vážne ovplyvnili globálnu ekonomickú aktivitu, a ceny ropy sa v posledných týždňoch znížili na rekordnú úroveň za posledné dve desaťročia.