Okres Brezno: ohrozenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti, dôsledok kategorizácie nemocníc

BREZNO – V okrese Brezno je pre obyvateľov  ohrozená  dostupná zdravotná starostlivosť. 

Tvrdia  to  Tomáš Abel, primátor mesta Brezno a predseda správnej rady NsP Brezno, n.o. Ondrej Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Vladimír Soták, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Železiarne Podbrezová a. s., predseda Klubu 500 a Jaroslav Mačejovský, riaditeľ NsP Brezno, n.o.

V meste Brezno je Nemocnica s poliklinikou, nezisková organizácia. Je to jedna z mála nemocníc na Slovensku, ktorá udržala v celku takmer všetky liečebné zložky. Preto dnes môže poskytnúť širokú škálu lôžkových oddelení, odborných ambulancií, laboratórií, rádiodiagnostiky, hemodialýzy a farmaceutických liečiv pod jednou strechou. Postupne však inovuje techniku aj obnovujeme oddelenia.

Podľa zoznamu kategorizácie nemocníc, ktorý je na stránke Ministerstva zdravotníctva je Nemocnica s poliklinikou, nezisková organizácia je označená pojmom “nemocnica.” Vyššie postavenie v zozname má “hlavná nemocnica”. Ministerstvo zdravotníctva SR tvrdí, že kategorizácia zlepší kvalitu zdravotnej starostlivosti. Verejní činitelia a manažéri v Banskobystrickom kraji a okrese Brezno hovoria o ohrození.

Nemocnica s poliklinikou má IČO : 31 90 89 69, je zapísaná v registri neziskových organizácií OÚ Banská Bystrica pod reg.č.: OVVS/NO-14/2002.

Okres Brezno je okres v Banskobystrickom kraji na Slovensku. Má rozlohu 1 265,21 km², žije tu 58 965 obyvateľov a priemerná hustota zaľudnenia je 47 obyvateľov na km² . Ide o údaje k 31. 12. 2021. Správne sídlo okresu je mesto Brezno. Svojou lesnatosťou (68,7 %) je okres Brezno na tretej priečke na Slovensku, po Gelnici a Poprade.