The Lancent: koronavírus sa šíri aj cez stolicu, zatvárajte veko latríny, ale aj toaletnej misy

LONDÝN  – Ak zatvoríte veko toaletnej misy, a teda aj latríny, po vyprázdnení svojho tela, pred splachovaním, môže to pomôcť zastaviť šírenie Covid-19.  Uvádza sa to v novej štúdii, ktorú zverejnil portál časopis The Lacent.

Koronavírus  prežije cestu cez ľudský tráviaci systém. Často sa vyskytuje v stolici dokonca aj niekoľko týždňov po ako zmizli jeho príznaky. Nebezpečný je orálny a fekálny prenos vírusu.

“Kvôli turbulenciám spôsobeným rýchlym prúdom vody, spláchnutie stolice na záchode vytvára oblak infekčných častíc, ktoré môžu stúpať až 3 metre (1 meter). Niektoré častice sú zachytené záchodovou misou alebo vodou, ale ak toaleta nie je zakrytá vekom, je v priestore “60% kvapiek stúpa nad toaletné sedadlo,” uadza śtúdia. Podľa vedcov môže vírus potom infikovať priamo iného človeka alebo sa usadiť na okolitých povrchoch.

Aby sa tomu zabránilo, vedci naliehajú na ľudí, ktorí používajú spoločné alebo verejné záchody, aby zavreli veko skôr, ako stlačia splachovaciu rukoväť.

Predchádzajúce vedecké štúdie ukázali, že SARS-CoV-2, vírus, ktorý spôsobuje Covid-19, sa môže prenášať fekálnymi časticami. Štúdia uverejnená  na portáli The Lancet zistila vírusové častice pri exkremente pacientov s Covid-19 takmer po piatich 5 týždňoch od vyliečenia, aj napriek negatívnemu testu. Tieto častice sú stále životaschopné a môžu vyvolať fekálno-orálny prenos koronavírusu, “uvádza sa v článku.

Napriek tomu si široká verejnosť nie je vedomá tejto možnej cesty prenosu. Veľa pozornosti sa venovalo prenosu vírusu vzduchom, nepriamym prenosom cez povrchy a priamemu prenosu z človeka na človeka cez veľké kvapôčky spôsobené kašľom.” alebo kýchaním

V súčasnosti veľa ľudí nosí masky a používa dezinfekčné prostriedky na ruky, alebo antivírusové utierky na zníženie rizika prenosu, ale len málokto si je vedomý rizík spojených s výkalmi. Aby lepšie porozumeli riziku infekcie ľudí pri používaní toalety, vedci z Yangzhou University vykonali sériu počítačových simulácií, “uviedla publikácia. (…) Zistili, že návaly horúčavy spôsobujú turbulencie podobné tornádu, alebo vírivke. Táto víchrica potom stúpa do vzduchu a šíri infikované kvapôčky, ktoré môže obsahovať akýkoľvek vírus, vrátane chrípky alebo koronavírusu, ktorý spôsobuje súčasnú pandémiu.

Kvapky môžu stúpať do vzduchu na vzdialenosť 1 metra a akonáhle idú za záchodovú misu, môžu prúdiť vzduchom po celej kabíne alebo kúpeľni. Kvapky sú také malé, že majú takú veľkosť a hmotnosť, že zostávajú vo vzduchu dlhšie ako 60 sekúnd.” (…), “upozorňuje štúdia.