Kto prvý vypustí vakcínu na obežnú dráhu okolo Zeme, výskum pripomína preteky o dobytie kozmu

WASHINGTON / LONDÝN / PEKING / MOSKVA – Niekoľko krajín ohlásilo, že má za sebou klinické testovanie vakcíny, ktorá vylieči ľudstvo od koronavírusu. Pripomína to súboj USA a ZSSR v tom, kto prvý dobyje kozmický priestor. Tučnou kurzívou Finančné noviny označujú hyperlinkové odkazy.

Štyri z prípravkov vznikli v Číne. Krajina má najbližšie k úspechu. Nad vakcínou pracujú dve čínske firmy. Sinovac na jednou vakcínou, China National Pharmaceutical Group Sinopharm pracuje nad dvomi vakcínami a nad jednou vekcínou tím vedcov v meste Wuchan. V USA nad vakcínou pracuje biotechnologická spoločnosť Moderna. Federálna vláda USA do vývoja investovala jednu miliardu amerických dolárov (USD). Nad liekom pracujú aj vedci z Oxfordskej univerzity. O význame vakcíny sa vyjadril pre televíziu CNBC zakladateľ firmy Microsoft Bill Gates. Podľa jeho slov, vakcína znížila úmrtnosť na vúrus Ebola o 62%.

Vedecký časopis Lancet publikoval výsledky testov vakcíny vyvinuté na Univerzite v Oxforde a očkovania z dielne čínskej farmaceutickej spoločnosti Cansino a čínskej armády. V oboch prípadoch to boli úspešné testy. U väčšiny skúmaných osôb očkovanie vyvolalo imunologickú reakciu a v ich telách vznikli protilátky. Nespí ani Ruská federácia.

Kirill Dmitrijev zo štátneho  Ruského fondu priamych investícií, ktorý je štátnym fondom, ktorý financuje inovácie a teda aj vývoj vakcíny pre médiá povedal, že to pripomína “moment keď Sputnik letel do vesmíru.” Sputnik bola prvá umelá družica, ktorú vypustil 4. októbra 1957 Zväz sovietskych socialistických republík na obežnú dráhu okolo Zeme.

Aké budú dodávky vakcíny v budúcnosti? Ako napísala agentúra Bloomberg  Spojené štáty, Veľká , Japonsko a Európska únia sa dohodli, že dodajú viac ako 1,3 miliardy dávok potenciálnych vakcín proti koronavírusom, Agentúra citovala informácie  z londýnskeho think-tanku Airfinity.

Ako vezrá budúci trh s vakcínami? Spojené štáty a Británia podpísali dohody o dodávkach vakcín zo spoločností Sanofi a GlaxoSmithKline Plc a Japonsko uzavrelo podobnú dohodu so spoločnosťou Pfizer. Ako poznamenal Bloomberg, krajiny EÚ tiež „vykazujú agresiu“ pri obstarávaní lieku, hoci ešte nebolo dokázané, že vakcíny budú účinné.

Podľa analytikov by sa vzhľadom na možnosť zvyšovania dodávok a ešte neuzavretých obchodov mohol zvýšiť počet dávok, ktoré si tieto krajiny zabezpečili, o 1,5 miliardy.

Medzinárodné organizácie a niekoľko krajín sľubujú, že vakcíny budú dostupné pre všetkých, ale „je nepravdepodobné, že by dávky boli dostatočné vo svete so 7,8 miliardami ľudí,“ píše agentúra Bloomberg. Menej zámožné štáty sa obávajú opakovania situácie, ktorá nastala v roku 2009 počas pandémie prasacej chrípky, keď monopolizované dodávky bohatých krajín uviedli agentúra.

Rusko sa snaží vyhrať preteky vo vývoji vakcíny. Dôkazom toho sú tvrdenia manažéra Kirilla Dmitrieva, ktorý vedie štátny Ruský fond priamych investícií. Jeho výroky podorujú aj vyhlásenia vlády.

„Rusko by mohlo byť jednou z prvých krajín, ktorá vyvinula vakcínu, napriek tomu, že v USA sa investovalo miliardy dolárov [do vývoja vakcíny] a úsilie všetkých farmaceutických spoločností, ktoré na tom pracujú,“ povedal Kirill Dmitriev, riaditeľ Ruského fondu priamych investícií , ktorý financuje vývoj jednej z vakcín.

Komentár Kirilla Dmitrieva sa objavil  po tom, čo Spojené štáty, Veľká Británia a Kanada uviedli, že hackeri zo skupiny APT29, ktorá je podľa ich tvrdenia, úzko spojená s ruskou spravodajskou službou, sa pokúsili ukradnúť údaje týkajúce sa vývoja vakcíny pomocou škodlivého softvéru.

Podľa Dmitrijeva Rusko nemusí odcudziť údaje iným vývojárom vakcín, pretože ruská spoločnosť R-Farm (R-Pharm), jedna z najväčších farmaceutických spoločností v krajine, už podpísala zmluvu so spoločnosťou AstraZeneca na výrobu vakcíny proti koronavírusu z Oxfordu. Podľa neho spoločnosť AstraZeneca preniesla do spoločnosti R-Farm (R-Pharm) všetky údaje o technologickom postupe a zložkách na úplnú reprodukciu tejto vakcíny v Rusku.

Pred pár dňami ruský minister zdravotníctva Michail Muraško pre agentúru TASS vyhlásil:

„Vakcína proti infekcii koronavírusom vyvinutá centrom N. F. Gamaleja dokončila klinické štúdie a pripravuje sa balík dokumentov pre postup registrácie.“ .

Podpredsedníčka vlády Ruskej federácie Tatiana Golikovová pre denník Kommersant uviedla, že vakcína bude registrovaná v auguste a začne sa vyrábať v septembri. Druhú ruskú vakcínu vyvíja Centrum Vektor.

Pretekárov o dobytie trhu vakcín je dosť a dosť. Otázkou zostáva len to, kto ako prvý vypustí tú svoju na obežnú dráhu okolo Zeme. Podľa agentúry reuters, vo svete je pribižne 100 výskumných tímov, ktoré vyvíjajú vakcínu. Britská verejnoprávna multimediálna spoločnosť BBC overuje fakty, ktoré sa zverejňujú v súvislosti s vírusom.

Ilustračné fotografie: www.pexels.com