WHO: Centrum Čumakova registruje liek CoviVac

MOSKVAČumakovo federálne výskumné a vývojové centrum pre imunobiologické preparáty Ruskej akadémie vied plánuje požiadať Svetovú zdravotnícku organizáciu o postup predkvalifikácie svojej vakcíny, uviedol riaditeľ centra Ajdar Išmuchametov. Informujú o tom ruské médiá.

„Musíme to urobiť,  aby sme si splnili svetové štandardy predkvalifikácie“ uviedol Ajdar Išmuchametov v sobotnom rozhovore pre televízny program Rusko 24.

Počas predkvalifikácie liekov WHO hodnotí kvalitu, bezpečnosť a účinnosť liekov. Riaditeľ uviedol, že protilátky sa vytvárajú u 85 dobrovoľníkov, ktorí sa zúčastnili výskumu vakcíny CoviVac.

“V našich výskumoch sa ukázalo, že podľa predbežných údajov sa približne v 15 % prípadov antitelá neobjavili na 28. deň ako to predpokladá dizajn. Možno to bude neskôr,” mieni Ajdar Išmuchametov.

Riaditeľ organizácie zároveň poznamenal, že protilátková odpoveď nie je jasnou indikáciou toho, že je človek chránený pred koronavírusom. Ruský premiér Michail Mišustin v sobotu 20. 2. 2020 oznámil registráciu tretej ruskej vakcíny proti koronavírusu, stala sa ňou liek „CoviVac“.