Irán začne vyrábať vlastnú vakcínu COVIran Barekat

TEHERÁN – Predseda výkonnej kancelárie Imáma Chomejního pán Mohammad Mohber uviedol, že nadácia Barekat začne hromadnú výrobu vakcín COVID-19 budúci týždeň od 21. apríla. Povedal to pre agentúru Spravodajskú agentúru islamskej republiky IRNA.

V rozhovore pre IRNA vyjadril Mohammad Mohber spokojnosť s procesom hromadnej výroby vakcín COVIran Barekat.

Podľa Mohbera bola dokončená prvá etapa prípravy vakcíny určenej na výrobu troch miliónov dávok. Pre druhú etapu je plánovaných asi 12 miliónov dávok, dodal s tým, že tieto výrobky uspokoja väčšinu potrieb krajiny.

Na otázku, či Irán vyváža lokálne vyrobené vakcíny, Mohber uviedol, že prioritou Iránu sú domáce potreby, informovala IRNA. Vyjadril nádej, že očkovanie obyvateľstva domácou vakcínou sa začne v Khordade, treťom iránskom mesiaci, ktorý sa začne 22. mája.

Dňa 29. decembra 2020 uskutočnila nadácia Barekat nadácia prvé očkovanie vakcínou COVID-19, ktorá ju predstavila prvému dobrovoľníkovi v prvej fáze.

Vo februári člen národného výboru pre koronavírusy Dr. Minu Mohraz pre IRNA povedal, že hromadná výroba vakcín COVIran Barekat bude spĺňať najvyššie medzinárodné štandardy.