V Moskve sa začalo očkovanie proti COVID-19

MOSKVA – V hlavnom meste Ruska sa začalo očkovať proti koronavírusom, obyvateľom z rizikových skupín posielali SMS správy o možnosti očkovania. Informovalo sa o tom v operačnom štábe hlavného mesta na kontrolu a monitorovanie situácie s koronavírusmi.

Vakcína Sputnik V je prvou registrovanou vakcínou na svete. “Od dnešného dňa sa na základe 70 metropolitných kliník začalo očkovanie proti COVID-19. Začali občanmi z hlavných rizikových skupín, ktorí vďaka svojej profesionálnej činnosti prichádzajú do styku s veľkým počtom ľudí. Očkovanie je v súčasnosti k dispozícii všetkým zamestnancom zdravotníckych a vzdelávacích inštitúcií.” bez ohľadu na formu vlastníctva, ako aj mestské spoločenské organizácie, “uviedlo ústredie.

Občania s primárnym právom na očkovanie proti koronavírusom boli informovaní o takejto príležitosti vrátane zaslania SMS. Na očkovanie sa dá prihlásiť na portáli mos.ru. Očkovacie miestnosti budú otvorené každý deň od 8:00 do 20:00.  Tehotné a dojčiace ženy nemôžu dostať vakcínu.

Vakcínu Sputnik V vyvinuli v Rusku  v Národnom výskumnom centre pre epidemiológiu a mikrobiológiu pomenované po čestnom akademikovi N. F. Gamalejovi. Je poprednou svetovou výskumnou inštitúciou vo svojom odbore. Centrum bolo založené v roku 1891 ako súkromné ​​laboratórium. Od roku 1949 nesie meno Nikolaj Gamaleja, priekopník ruského výskumu v mikrobiológii.

V roku 1979 centrum navštívil v rámci stáže slovenský epidemiológ Vladimír Krčméry. V televízii Markíza poznamenal, že by sa dal vakcínou očkovať. Okrem iného poznamenal, že neexistuje sovietska veda a americká veda, existuje len svetová veda.

Nikolaj Gamaleja študoval v laboratóriu francúzskeho biológa Louisa Pasteura v Paríži. V roku 1886 otvoril v Rusku druhú očkovaciu stanicu proti besnote na svete. V 20. storočí Gamaleya ako jeden z vedúcich centra bojoval proti epidémiám cholery, záškrtu a brušnému týfusu a bol jedným z organizátorov masových vakcinačných kampaní v ZSSR. Centrum má patentované dve vakcíny proti vírusu Ebola.

Ministerstvo zdravotníctva Ruskej federácie zaregistrovalo maximálnu predajnú cenu vakcíny proti novému koronavírusu Sputnik V, keď dve zložky budú stáť 1 942 rubľov, čo je podľa dnešného kuru 21 EUR .