Deväť nových injekčných miliardárov na svete

NEW YORK – Podľa CNN si predajom vakcín proti koronavírusom zarobili miliardy deviati majitelia zdravotníckych spoločností.

Najväčší nárast výnosov z očkovania mal Stefan Bansel, generálny riaditeľ americkej spoločnosti Moderna, a Ugur Shahin, generálny riaditeľ spoločnosti BioNTech, ktorá vyvinula vakcínu so spoločnosťou Pfizer. Obe firmy majú teraz hodnotu zhruba štyri miliardy dolárov. Okrem toho sa z riaditeľov čínskej spoločnosti CanSino Biologics, ktorí boli prvými investormi do spoločnosti Moderna a vďaka tomu dosiahli prudký nárast ich akcií, stali papierovo miliardármi.

Celkovo sa majetok deviatich nových miliardárov odhaduje na 19,3 miliárd dolárov. Aktivisti Ľudovej vakcínovej aliancie zdôrazňujú ostrú nerovnosť, ktorá vznikla v dôsledku pandémie. Poznamenávajú, že táto suma by stačila na úplné zaočkovanie asi 780 miliónov ľudí v krajinách s nízkym príjmom.

Aktivisti označili nových miliardárov za tvár obrovských ziskov, ktoré farmaceutické korporácie dosahujú z monopolu na očkovanie, a dodali, že vakcíny sú financované z verejných zdrojov a mali by byť predovšetkým verejným statkom, nie obživou.

Medzinárodný menový fond predtým ponúkol, že prevezme spoločnosti, ktoré dokázali zarobiť peniaze na pandémii koronavírusov, prostredníctvom takzvanej solidárnej dani. Fond verí, že prostredníctvom dočasnej dane z nadmerných ziskov budú krajiny schopné doplniť svoje rozpočty, čo tiež pomôže posilniť sociálnu súdržnosť a znížiť nerovnosť v spoločnosti.